Dlaczego glicynia nie kwitnie? [Porada eksperta]

2013-01-10 12:48

Witam serdecznie. Od czterech lat jestem posiadaczem glicynii (Wisteria). Roślina ma około 3 m wysokości. Problem jest w tym, że jeszcze nie kwitła. Proszę o radę, co robić: jak nawozić, przycinać. Jako ciekawostkę chciałbym powiedzieć, że będąc miesiąc temu na północy Włoch widziałem całe domy obrośnięte glicynią i multum kwiatów na roślinach. Czy to tylko kwestia klimatu? Pozdrawiam.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Glicynia (łac. Wisteria sinensis i W. floribunda) zazwyczaj zaczyna kwitnąć po 8-10 latach. Można przyspieszyć ten proces oraz wpłynąć na obfitość kwitnienia wykonując cięcie pędów. Krzewy glicynii przycinamy po raz pierwszy po 3 latach, gdy są już dobrze ukorzenione. Ponieważ pąki zawiązują się wczesną jesienią, cięcie wykonuje się pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Należy przyciąć większość tegorocznych pędów nad 4 liściem, a pozostawić nieprzycięte te, które nadają roślinie kierunek wzrostu. Wczesną wiosną można wyciąć jeszcze pędy bardzo cienkie, uszkodzone lub obumarłe, a na bocznych pędach pozostawić tylko 2-3 pąki. Jeżeli to nie pomoże i roślina nie zakwitnie nawet po wspomnianych 10 latach, a za to rośnie bujnie, można w lutym lub marcu podciąć jej korzenie w odległości 30-60 cm od rośliny. Najwygodniej można to zrobić, wbijając dookoła niej w ziemię szpadel (pionowo).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Sławek
|

Moja ma już ponad 10 lat, stanowisko zachodnie, rośnie jak głupia (przyrosty po 2-3 m rocznie), przypomina zieloną dżunglę - za to nigdy jeszcze nie zakwitła. Nigdy!!! Przycinam w sierpniu - i nic. Dwa lata temu poprzerywałem dookoła szpadlem korzenie - i nic.
Jak byłem rok temu na początku czerwca w Portugalii i zobaczyłem całe ściany budynków obrośnięte glicynią i wprost "kapiące" od kwiatostanów, to mało się nie popłakałem z żalu. Mam wrażenie, że tam nikt tego nie przycina, nie pielęgnuje, roślina puszczona na żywioł, a kwitnie jak opętana. Czemu u mnie tak nie kwitnie???