Dlaczego dracenie czarnieją liście? [Porada eksperta]

2013-01-10 12:55

Witam serdecznie. Mam w domu dracenę - odmiana 'Deremensis'. Przesadziłam ją do większej doniczki, ponieważ była taka konieczność: korzenie rośliny mocno się rozrosły, a końce liści lekko usychały. Teraz dracena jest w innym miejscu, bo na parapecie już się nie mieści. Na liściach pojawiły się czarne plamy. Co to może być ? Myślę, że mogą to być przędziorki, ale jak z nimi walczyć? Bardzo proszę o odpowiedź.

Dracena deremeńska
Autor: GettyImages W sprzedaży można spotkać różne formy handlowe draceny deremeńskiej. np. pióropusze bez pnia
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Objawy wskazują na chorobę grzybową – fytoftorozę. Zapewne spowodowana jest osłabieniem rośliny na skutek przesadzenia i zmiany miejsca. Często przyczyną ataku grzyba jest zbyt wilgotne i zimne podłoże albo stagnująca w doniczce woda (brak drenażu na dnie donicy). Ratunkiem będzie poprawienie roślinie warunków bytowania oraz zastosowanie preparatów, na przykład takich jak biologiczne: Bioczos BR, Biochicol, Biosept 33 SL ewentualnie chemiczne: Bravo 500 SC, Previcur 607 SL.

Inne porady tego eksperta