Dendrobium nobile [Porada eksperta]

2013-01-10 13:04

Witam! W kwietniu zeszłego roku dostałam kwitnące Dendrobium nobile. Kwiaty utrzymały się do lipca. Warunki: wschodnie okno, regularne podlewanie, ograniczone jesienią. Obecnie, po przeprowadzce, południowe okno, temperatura nocą 16-18 stopni Celsjusza, w dzień 20-22 stopni. Na pseudobulwach brak liści i pąków kwiatowych. Od listopada jest przesuszony. Roślina od zakupu nie była przesadzana. Proszę o radę co zrobić, żeby pobudzić go do kwitnienia. Dziękuję.

dendrobium rhodosticum
Autor: Pixabay
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Storczyk ma za ciepło w nocy, bo wtedy temperatura powinna być około 10 stopni Celsjusza, a co za tym idzie, za mała jest różnica temperatur między dniem a nocą. Brak liści to norma u Dendrobium typu nobile, bo sądzę, że nie jest to czysty, botaniczny gatunek, tylko hybryda. Proszę się postarać o obniżenie nocnej temperatury (przy tak wysokich jak u Pani może być zbyt wysuszony bez podlewania), zapewnić podwyższoną wilgotność otoczenia i maksymalną ilość światła. Ale nie jest pewne, czy zakwitnie w tym roku. O uprawie Dendrobium typu nobile proszę poczytać tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta