Kiedy wysiać nasiona datury Metel i brugmansii? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:07

Zakupiłam nasiona wymienionych datur i nie wiem, czy mogę je jeszcze teraz wysiać, by zdążyły podrosnąć i przygotować się do zimowania. Czy zdążą zdrewnieć, bym mogła je przechować przez zimę w garażu? Czy może powinnam je pierwszej zimy trzymać w temperaturze pokojowej i jasnym pomieszczeniu, a zimować dopiero w następnym roku? Jak to by się odbiło na kwitnieniu?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Nasiona najlepiej wysiewać do końca czerwca (choć można i później), do doniczek o średnicy 8-10 cm. Przed wysiewem powinny być przez 24-48 godzin moczone w ciepłej wodzie. Następnie należy umieścić je w podłożu (najlepiej specjalnym do siewu, dostępnym w sklepach ogrodniczych) na głębokości około 1 cm i ustawić w jasnym i ciepłym miejscu (temperatura 18-25°C). Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Kiełkują po 14-20 dniach. Sadzonki trzeba często przesadzać do nowych doniczek (większych o 2-4 cm), bo szybko rosną. Wymagają podłoża umiarkowanie wilgotnego. Nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, w gorące dni trzeba podlewać nawet kilka razy dziennie. W przeciwnym razie pąki, liście i kwiaty opadną. Zasila się intensywnie od maja do połowy sierpnia nawozem wieloskładnikowy dla roślin kwitnących (najlepiej specjalnym dla datur), raz w tygodniu, a podczas kwitnienia nawet częściej. Na brak substancji odżywczych szybko reagują żółknięciem i opadaniem liści. W drugiej połowie sierpnia zmniejszamy dawkę nawozu, a od września już nie nawozimy. Przez cały sezon usuwamy zwiędłe kwiaty i zawiązane owoce – wtedy datura będzie dłużej kwitła. Jesienią, zanim nadejdą przymrozki datury i brugmansje należy przenieść do pomieszczenia (w jasnym pokoju będą jeszcze kwitły - podlewa się je wtedy umiarkowanie). W listopadzie przenosi się rośliny w chłodne miejsce i przycina pędy nawet o połowę. W temperaturze 5-7°C mogą zimować w ciemności, gdy jest 8-10°C potrzebują pomieszczenia jasnego. Trzeba jednak uważać, by nie było cieplej niż 10°C, bo w kolejnym sezonie będą słabo kwitły. Co jakiś czas należy je podlewać, by korzenie nie zaschły. W marcu przesadzamy rośliny do większych pojemników i zaczynamy regularnie podlewać (powinny stać w pomieszczeniu jasnym ale chłodnym). Po 3-4 tygodniach rośliny zasilamy nawozem. W maju datury hartujemy przez tydzień otwierając okna lub wynosząc je na zewnątrz (zaczynamy od godziny i stopniowo wydłużamy czas), a gdy minie zagrożenie przymrozkami – zazwyczaj po 15 maja - pozostawiamy na zewnątrz.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.