Czy wrzosy przemarzną zimą? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:03

Chciałabym posadzić wrzosy na cmentarzu, lecz boję się, że zmarzną. Moje pytanie brzmi: jakie wrzosy mogę posadzić, żeby były odporne na mróz?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Wrzosy potrzebują miejsca słonecznego oraz przepuszczalnej ziemi o odczynie kwaśnym (można kupić w supermarkecie, ale najlepsza jest tzw. wrzosowa, dostępna w specjalistycznych szkółkach produkujących rośliny wrzosowate). Nie tolerują też nadmiaru wody w podłożu. Najlepiej czują się w bardzo dużych grupach, bo wtedy powstaje wokół nich specyficzny mikroklimat, niezbędny do ich rozwoju. W pojemnikach (skrzynkach balkonowych, donicach, skrzyniach - a więc i przy grobie na cmentarzu) trudno stworzyć im odpowiednie warunki, w których zdrowo przezimują. Zazwyczaj traktuje się je jako sezonową dekorację i wiosną wyrzuca te, które nie przetrwały. Można spróbować okryć je włókniną ogrodniczą, gdy temperatura spadnie już poniżej 0°C, a wiosną odkryć gdy się ociepli. Najodporniejsze, bo mrozoodporne, są odmiany: 'Allegro', 'Boskoop', 'Carmen', 'Gold Hase', 'J.H.Hamilton', 'Long White', 'Mullion', 'Radnor', 'Silver Knight'. Oferowane są przez dobre szkółki (adresy można znaleźć w internecie i sprawdzić ofertę).

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.