Czy rośliny po burzy da się uratować? Jak uratować warzywa, a jak kwiaty po ulewie?

2024-08-21 11:11

Silne, gwałtowne burze doprowadzają do zniszczeń dróg, budynków, ale także dużo szkód wyrządzają w ogrodzie. Intensywny deszcz, wiatr, a także grad może nawet zniszczyć uprawę warzyw i rabatę z kwiatami. Czy po przejściu ulewy można uratować rośliny? Okazuje się, że są na to sposoby.

Spis treści

  1. Czy można pomóc roślinom po burzy?
  2. Jak uratować rośliny po ulewie?
  3. Jak uratować warzywa po gradzie?
  4. Jak uratować surfinie po deszczu?
#MuratorOgroduje: Czosnki ozdobne – uprawa i odmiany

Czy można pomóc roślinom po burzy?

Gwałtowne burze stają się powoli naszą rzeczywistością, te zjawiska coraz częściej nawiedzają nasz kraj. Pojawienie się burzy wiąże się nie tylko z wyładowaniami atmosferycznymi, ale i z intensywnym deszczem i silnym wiatrem. Dodatkowo coraz częściej latem w trakcie burzy dochodzi do gradobicia. Ulewny deszcz może zniszczyć liście, uszkodzić małe rośliny, jednak o wiele groźniejszy w ogrodzie będzie grad, który potrafi doprowadzić do poważnego zniszczenia plantacji warzyw. W takich wypadkach trzeba rośliny wesprzeć, by nie utracić potencjalnych plonów.  

Jak uratować rośliny po ulewie?

Obfity, intensywny deszcz szczególnie będzie dotkliwy dla małych, delikatnych roślin. Jeśli nie udało nam się uchronić roślin przed burzą, a po przejściu ulewy wyglądają one na zmęczone, przygniecione do ziemi, możemy zastosować odżywki regenerujące. Są to specjalne nawozy interwencyjne z zawartością aminokwasów, które pomogą roślinom się zregenerować, dostarczając im potrzebnych składników mineralnych. Takie odżywki są do nabycia w sklepach ogrodniczych, można je stosować zarówno jako oprysk, jak i nawozić nim glebę.

Jak uratować warzywa po gradzie?

Grad bywa znacznie groźniejszy w ogrodzie, niż intensywny deszcz. Po przejściu gradobicia często trzeba plantację oczyścić i usunąć połamane gałązki oraz poszarpane, podziurawione liście. Przy uszkodzonych przez grad warzywach również można stosować nawozy interwencyjne. Tutaj warto zdecydować się na wersję odżywki bio. To preparaty, które także można stosować jako oprysk i nawóz do gleby.

Jednak uszkodzone warzywa przez grad wymagają dodatkowej pielęgnacji. Warzywa z poszarpanymi liśćmi czy podłamanymi gałązkami są mniej odporne na działanie szkodników i chorób grzybowych. Szczególnie ich rozwojowi sprzyjają duża wilgotność powietrza i wysoka temperatura. W takim wypadku możemy zastosować oprysk z czosnku, który jest naturalnym antybiotykiem i pozwoli nam zapobiec rozwinięciu się pasożytów i grzybów. Taki oprysk stosujemy dość często, co dwa, trzy dni na warzywa, które ucierpiały przez grad. Po gradobiciu najlepiej działać od razu i zastosować odpowiedni oprysk na grzyby, by nie dopuścić do rozwinięcia się chorób.

Jak uratować surfinie po deszczu?

Surfinie szczególnie dotkliwie przechodzą intensywne opady deszczu. Wszystko to dlatego, że kwiaty tych roślin są niezwykle delikatne. Po ulewie i silnym wietrze należy w pierwszej kolejności usunąć zniszczone części roślin, czyli połamane gałązki czy zupełnie zmarnowane kwiaty. Następnie dobrze jest odżywić surfinie specjalnym nawozem. Taką odżywkę możemy przygotować sami i to niewielkim kosztem, składniki mamy zwykle w domu. Wystarczy jeden banan zmiksowany w litrze wody. Taką mieszankę uzupełniamy pięcioma litrami wody i dodajemy łyżkę fusów po kawie. Powstanie w ten sposób nawóz, który nadaje się do podlewania poturbowanej przez ulewę surfinii i ją zregeneruje. Kwiat powinno się nawozić tą odzywką raz w miesiącu.

#MuratorOgroduje: Czosnki ozdobne – uprawa i odmiany

Czytaj też: Najpiękniejsze kwiaty do ogrodu. Niewymagające opieki, duże i małe. O niektórych nie miałeś pojęcia!