Czy można siać trawę na zachwaszczony teren? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:05

W zeszłym roku kupiłem działkę, która była bardzo zarośnięta chwastami (między innymi pokrzywami). Od lata ubiegłego roku regularnie kosiłem, częściowo pozbywając się chwastów. Czy jest możliwe, aby zasiać trawę w takich warunkach, licząc na to, że po powstanie ładny trawnik? Wiem, że chwasty będą wyrastały jeszcze jakiś czas, ale czy jest to możliwe żeby po jakimś czasie pozostała tylko trawa? Jeżeli tak, to jaką najlepiej wybrać trawę?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Obawiam się, że koszenie nie wystarczy. Należałoby pozbyć się korzeni chwastów, bo wiele z nich ma ogromne zdolności przetrwania i odbijają nawet z niewielkiego fragmentu. Można to robić ręcznie przekopując teren i wyciągając korzenie i rozłogi, ale lepiej przeorać i zbronować działkę. Możliwe, ze zabieg trzeba będzie powtórzyć po jakimś czasie, gdy pojawią się odrosty. Im lepiej oczyszczony zostanie teren, tył ładniejszy powstanie trawnik, inaczej trzeba będzie ciągle wyrywać czy wykopywać chwasty, bo będą odrastać.

Inne porady tego eksperta