Czy magnolie można rozmnażać przez nasiona? [Porada eksperta]

2019-10-09 11:25
Rozmnażanie magnolii przez nasiona
Autor: GettyImages Nasiona magnolii

Moje pytanie dotyczy rozmnażania magnolii: czy można rozmnażać magnolie przez nasiona? Jeśli tak, to w jaki sposób? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Niektóre gatunki magnolii można rozmnażać z nasion, nie jest to jednak proste i w naszych warunkach klimatycznych raczej stosuje się szczepienie, aby rośliny powtarzały cechy i szybciej kwitły. Jeśli jednak pasja ogrodnicza jest silniejsza, to hobbystyczni można spróbować.

Nasiona magnolii pozyskuje się w momencie, gdy szyszkowate owoce dojrzeją i zaczynają pękać. Następnie nasiona trzeba przez kilka dni moczyć w wodzie, aby rozmiękły. Nasiona trzeba oczyścić z otaczających je osnówek, a następnie opłukać i przetrzymywać około 3 miesięcy w pojemniku wypełnionym mieszanką torfu i piasku w temperaturze około 5 st. C. Jest to niezbędne aby zarodek w nasionach dojrzał. Oczyszczone z osnówek nasiona magnolii należy opłukać, włożyć do skrzynki wypełnionej mieszaniną wilgotnego piasku i torfu, po czym dokładnie wymieszać. Następnie na 3-4 miesiące trzeba ustawić je w piwnicy w temperaturze około 5 st.C w piwnicy, aby dojrzały (zarodek w nasionach zebranych prosto z drzewa nie jest jeszcze w pełni ukształtowany). Wiosną nasiona wysiewamy do gruntu - powinny wzejść po kilku tygodniach. Nasiona wysiane do gruntu bez powyższych zabiegów mogą wykiełkować w następnym sezonie, ponieważ w gruncie przejdą potrzebny im do rozwoju okres przechłodzenia (stratyfikacja).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE