Cyneraria doniczkowa zaczyna schnąć [Porada eksperta]

2018-03-26 11:28

Kupiłam ostatnio cynerarię, ma kształt kuli i malutkie niebieskie kwiatki. Problem polega na tym, że zaczyna schnąć, a podlewany jest regularnie. Jak o niego dbać? Proszę o pomoc.

Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Cały problem z cynerariami polega na tym, że niezbyt dobrze czują się w naszych mieszkaniach. Spowodowane jest to przede wszystkim małą wilgotnością powietrza, która powoduje podsychanie liści a nawet kwiatów, szczególnie gdy trwa jeszcze sezon grzewczy. W takich warunkach rośliny te są bardzo nietrwałe i przeżywają najwyżej kilka tygodni. Można próbować stawiać doniczkę na podstawce wypełnionej żwirem i wodą, ale raczej niewiele to pomoże. Spryskiwanie wodą stanowczo odradzam - bardzo tego nie lubią ! Najlepszym wyjściem jest wystawienie cynerarii na dwór, ale ze względu na chłody też raczej na nic to się nie zda. Dodatkowo rośliny te są najczęściej sprzedawane posadzone w torfie, który raz przesuszony - bardzo trudno pobiera wodę, a w rezultacie roślina zasycha, gdyż nawet jeśli obficie ją podlejemy, woda nie będzie dostępna dla korzeni.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE