Co posadzić pod brzozą? [Porada eksperta]

2019-04-02 9:44
Brzoza
Autor: GettyImages

Mamy piękną brzózkę, obok której biegnie ścieżka. Co mogę posadzić pod brzozą, żeby było ładnie? Różnie już próbowałam - to południowa strona.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Brzozy są żarłoczne i intensywnie osuszają podłoże w obrębie strefy korzeniowej (przyjmuje się, że w obrębie rzutu korony plus jeden metr w każdą stronę. Jeżeli rośnie na glebie przepuszczalnej, piaszczystej, może zechce pod nią rosnąć macierzanka. W sprzedaży można znaleźć kilka gatunków i odmian z rodzaju macierzanka. Posadzone dużymi grupami rozrosną się w niskie, ale nieco różniące się wysokością, barwą drobniutkich liści i porą kwitnienia, pachnące poduchy. To pozwoli stworzyć interesującą kompozycję.

Można też stworzyć rabatę z kostrzewy popielatej o niebieskawych liściach, albo z kostrzewy Gautiera o zielonych liściach. Obie rozrastają się w kuliste formy i posadzone w masie wyglądają bardzo interesująco (jak zielone czy niebieskawe „kocie łby”). Ich wadą jest krótkowieczność – co dwa-trzy lata należy je rozsadzać i czyścić z najstarszych, zamierających fragmentów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE