Co posadzić na wąskim pasie wzdłuż schodów? [Porada eksperta]

2013-01-10 12:48

Witam, co można posadzić na wąskim pasie ziemi wzdłuż schodów, aby stworzyć niewysoki - do 1,5 m - parawan? Jest to teren lekko pochyły, nasłoneczniony w samo południe zaledwie 2 godziny, o ubogiej glebie (ewentualnie mogłabym ją wzbogacić) i położony w górach. Zastanawiałam się nad szczepionymi pstrokatymi trzmielinami, hortensją wiechowatą 'Lime Light', kolorowymi pęcherznicami i perukowcami, może iglaki? Pozdrawiam Mariola

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Hortensje i trzmielina potrzebują gleb uprawnych dość zasobnych, dobrze znoszą półcień. Pęcherznica jest bardzo tolerancyjna - dobrze rośnie na wszystkich stanowiskach, a perukowiec najlepiej rośnie na glebach bogatych w wapń i preferuje miejsca dobrze nasłonecznione. Iglaki potrzebują stanowisk nasłonecznionych. Wyjątkiem są cis (wymaga gleb żyznych i wilgotnych) oraz choina kanadyjska (preferuje gleby wilgotne).

Inne porady tego eksperta