Co dolega storczykowi? [Porada eksperta]

2013-01-10 12:50

Witam! Mam w mieszkaniu kilka storczyków, dwa z nich zaczęły tracić kwiaty, a następnie zaczęła usychać im łodyga aż do samych korzeni. Liście wszystkie są zielone i nie widać, aby coś się z nimi miało dziać, tym bardziej, że wypuszczają nowe. Zastanawia mnie więc przyczyna usychania całych łodyg. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!!

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Nie pisze Pani jakie to storczyki, ale u wszystkich (prawie wszystkich, bo u niektórych rodzajów kwitnienie powtarza się na tym samym pędzie kwiatowym) pędy kwiatowe z czasem zasychają. Tylko u Phalaenopsis zdarza się, ale tylko czasem, że że z niższych węzłów wybijają wtórne pędy kwiatowe. Proszę się nie przejmować usychaniem pędów kwiatowych, to zupełnie naturalne zjawisko.

Inne porady tego eksperta