Brązowieją i usychają liście powojników [Porada eksperta]

2020-06-30 11:32
Powojnik
Autor: GettyImages

Mam problem z powojnikami. Wiosną pięknie kwitną, a po kwitnieniu - już teraz, w lipcu - wyglądają strasznie: liście brązowieją, usychają, roślina ma tylko około 0,7 m, mimo że rośnie u mnie już 3 lata. Każdej wiosny jest piękna, a przez resztę roku - dramat. Proszę o pomoc, ewentualnie doradzenie jaki clematis wytrzyma w podlaskim klimacie, słonecznej wystawie i będzie pięknie kwitł całe lato.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Prawdopodobnie mamy do czynienia z chorobą grzybową, która zaatakowała roślinę. Powojniki (clematisy) są atakowane przez choroby, gdy nie odpowiadają im warunki uprawy lub jest deszczowe lato. Nadmiar wilgoci przy jednoczesnej wysokiej temperaturze jest niekorzystny dla tych roślin. Najgroźniejszą chorobą powojników jest tzw. uwiąd, który powoduje brązowienie i zamieranie pojedynczych pędów lub całych roślin. Opisane objawy - zasychanie rośliny od dołu - mogą być objawem innej choroby - szarej pleśni. Atakuje ona rośliny rosnące w zbyt dużym zagęszczeniu, gdzie nie ma przewiewu oraz światła przy jednoczesnej zbyt dużej wilgoci w glebie lub przy stałych opadach deszczu. Aby zatrzymać rozwój choroby należałoby może nieco rozrzedzić rosnące przy clematisach inne rośliny lub posadzić je nieco dalej od podstawy pnączy. Trzeba też usunąć wszystkie zbrązowiałe, martwe liście i wykonać oprysk (co najmniej dwukrotnie co 7-10 dni) przeciwko chorobom grzybowym. W tej sytuacji dobrymi środkami będą np. Teldor, Signum lub Topsin.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.