Cis pospolity - czy można z cisu zrobić żywopłot [Porada eksperta]

2015-10-20 12:49

Wyczytałem w internecie, że cis pospolity jest krzewem z gatunku chronionych. Zwracam się więc do Państwa z zapytaniami: 1.Czy można zrobić żywopłot z cisu? 2. Czy można tak przycinać cis, aby miał odpowiedni kształt i wysokość? 3. Czy można go w przyszłości wyciąć, gdy na przykład urośnie do zbyt dużych rozmiarów?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Tak, cis jest chroniony (obecnie częściowo). W dodatku chroni się go najdłużej (od XV wieku). W ogrodzie można go sadzić, kupując okazy w szkółce lub sklepie. Można go przycinać i formować tak, aby stworzyć żywopłot. Dobrze reaguje na cięcie - zabieg nie niszczy rośliny. W przyszłości - jeśli rozrośnie się do dużych rozmiarów - będzie można go wyciąć po uzyskaniu pozwolenia. Nawet jeśli podeschnie - samowolne usunięcie grozi sankcjami. Dokumenty składa się do urzędy gminy. Roślinę można legalnie usunąć, jeśli jej wiek nie przekroczył 10 lat.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.