Brunatna zgnilizna drzew pestkowych [Porada eksperta]

2015-09-21 16:48

Moja renkloda jest obsypana owocami, ale dużo z nich pęka, wydziela się wosk, robią się fioletowe i pleśnieją. Opryski przeprowadzałem według zaleceń. Prosze o poradę.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Jest to najprawdopodobniej bardzo częsta choroba grzybowa u drzew pestkowych - brunatna zgnilizna. Inna, rzadziej chyba używana, nazwa choroby to monilioza. Kluczowy jest termin oprysków - pierwszy oprysk wykonuje się w początkowej fazie kwitnienia (tzw. w fazie białego pąka), a kolejny w pełni kwitnienia. Do zwlaczanie tej choroby najlepiej użyć preparatów miedziowych, np. Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC. Bardzo skuteczny jest też preparat Topsin M 500 SC. Warto opryskać śliwy trzeci raz (około 4 tygodnie przed zbiorem owoców), szczególnie po opadach deszczów. Warto dodać też, że pękanie owoców drzew pestkowych (w tym śliw, czereśni) spowodowane jest nadmiarem wody w owocach (co może mieć miejsce w czasie deszczowego lata) i jest to reakcja fizjologiczna rośliny.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.