Brązowienie tui od spodu [Porada eksperta]

2018-12-06 12:37

Trzy tygodnie temu zasadziłam tuje 'Brabant'. Miały dobrze przerośniętą bryłę korzeniową, kupione u dobrego ogrodnika. Początkowo mocno się zazieleniły, ale od kilku dni obserwuję, że od spodu zaczynają brązowieć. Brązowe części są suche i łatwo się kruszą. Brabanty były podlewane niemal codziennie, martwię się, że to jakiś szkodnik, albo że zostały przelane.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Obawiam się, że codzienne podlewanie, to troszkę za dużo dla żywotników (tui). Rzeczywiście opisane objawy  zaobserwowane na tui 'Brabant' mogą świadczyć o zalaniu korzeni. Nadmiar wilgoci powoduje także szybszy rozwój chorób grzybowych, które także objawiają się brązowieniem i zamieraniem pędów.
Proponuję ograniczyć podlewanie, wyciąć uschłe gałązki i opryskać tuje środkiem przeciwgrzybowym np. Rovral Flo, Topsin, Dithane lub Score.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE