Brązowe plamy na liściach draceny [Porada eksperta]

2021-10-21 14:02
Dracena obrzeżona
Autor: GettyImages Dracena obrzeżona tworzy efektowny pióropusz ostro zakończonych liści na wysokim pniu

Na liściach mojej draceny pojawiły się ciemnobrązowe plamy. Nie mam zielonego pojęcia co to może być. Bardzo proszę o pomoc. Dracena była przesadzana około 2 tygodnie temu (październik) do ziemi uniwersalnej, w której umieściłam pałeczki nawozowe, jest podlewana 1-2 razy w tygodniu, stoi koło drzwi balkonowych, w pomieszczeniu panuje temperatura 21-25 st. C.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Sądzę, że przyczyną niedomagania draceny jest przesadzenie jej w zupełnie nieodpowiednim terminie. Młode draceny przesadza się co roku pod koniec kwietnia lub w maju (starsze co kilka lat). Dobrze jest zadbać, by bryła korzeniowa nie została naruszona. Po przesadzeniu nawozi się dopiero po 3 tygodniach. Od września do marca nie należy nawozić. Trzeba też ograniczyć podlewanie – najlepiej podlewać wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża (około 1 cm) jest już sucha, a niżej jest lekko wilgotno. Ani nadmiar wody, ani przesuszenie bryły korzeniowej nie jest zdrowe. Proszę teraz pozwolić roślinie „dojść do siebie” - wiosną powinna odzyskać siły.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.