Brązowe plamki na iglakach [Porada eksperta]

2014-04-23 12:57

Dostałam w prezencie kilka sosenek górskich i małych jodełek. Zauważyłam, że rośliny mają na igłach małe brązowe plamki (jest ich dużo, mają rdzawy kolor). Szukałam w gazetach i w internecie zdjęć z podobnymi objawami, ale nie znalazłam. Boję się, że zarażą mi inne iglaki. Proszę o podpowiedź, czy rośliny zostały zaatakowane przez chorobę grzybową, czy może przez jakiegoś szkodnika. Jak zwalczyć te plamy? Na rabacie mam cenne okazy 8-letnich iglaków, boję się spustoszenia rabatki. Z góry dziękuję za poradę.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jeżeli plamki na igłach da się zdrapać paznokciem, to iglaki zostały zaatakowane przez miseczniki. Jeśli plamki nie da się zdrapać, to prawdopodobnie choroba grzybowa. W pierwszym przypadku pomóc może specjalny preparat do zwalczania tarczników i miseczników (choć zadanie jest trudne). W drugim - trzeba opryskać środkiem grzybobójczym, np. Topsinem.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.