Bezpieczna wycinka drzew na działce. Jak i czym ciąć drzewa i gałęzie?
Wycinka drzew: przepisy 2020. Wyjaśniamy, jak legalnie i bezpiecznie przeprowadzić wycinkę drzew na działce oraz co zrobić z pociętymi pniami i gałęziami. Kiedy jest sezon wyrębu.
Choć drzewa rosnące na działce są naszą własnością, nie możemy ich wycinać, kiedy tylko zechcemy. Termin wycinki drzew: to czas od 15 października do 1 marca. Przez resztę roku trwa sezon lęgowy ptactwa, który trzeba uszanować.
Wycinka drzew na działce 2020: jak to zrobić legalnie?
Do wycinki drzew musimy być przygotowani formalnie. Trzeba się najpierw dowiedzieć w urzędzie gminy lub w starostwie, jakie drzewa można wycinać bez pozwolenia. Z reguły dotyczy to drzew owocowych, topoli, wierzby, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, których obwód pnia na wysokości 5 cm od poziomu terenu jest nie większy niż 80 cm. Maksymalna średnica 65 cm obowiązuje dla kasztanowca, robinii akacjowej lub platana, a 50 cm dla pozostałych gatunków. Na resztę drzew musimy uzyskać zgodę na wycinkę.
Bezpieczna wycinka drzew na działce - krok po kroku
- Ważne, żeby do pracy założyć okulary ochronne. Oczy muszą być zabezpieczone przed wiórami. Nie powinniśmy pracować w luźnej odzieży. Osoby o długich włosach powinny najpierw krótko je spiąć. Zdjąć trzeba wszelkiego rodzaju wisiorki.
- Przed uruchomieniem pilarki należy skontrolować napięcie łańcucha. Jest ono zależne od rodzaju pilarki, np. łańcuch na prowadnicach Rollomatic i Duromatic powinien być napięty w takim stopniu, by przylegał do prowadnicy na całym obwodzie i zarazem pozwolił przesunąć się po niej. Na prowadnicach Carving łańcuch powinien być tak napięty, by ogniwa napędowe (na dolnej krawędzi prowadnicy) były widoczne do połowy ich wysokości.
- Pamiętajmy, żeby zaczynać cięcie, gdy łańcuch jest już w ruchu. Nie wolno też unosić pilarki ponad wysokość barków.
- Pilarka to narzędzie dwuręczne i nie wolno obsługiwać jej jedną ręką. Lewa dłoń powinna się znajdować na przednim uchwycie, prawa na tylnym.
- Pilarki spalinowe uruchamiamy, stawiając je na ziemi lub zaciskając uda na tylnym uchwycie i pociągając za linkę rozrusznika. Hamulec musi być wówczas włączony. Elektryczne włącza się identycznie jak inne elektronarzędzia.
- Podczas cięcia nie trzeba dociskać prowadnicy do drewna. Łańcuch będzie wystarczająco dobrze ciął pod jej własnym ciężarem.
- Najpierw zetnijmy najniżej ulokowane gałęzie, które mogą później przeszkadzać.
- Przy wycinaniu większych pni należy zachować szczególną ostrożność i ustalić kierunek obalania drzewa oraz przebieg dróg ewakuacyjnych. Podcięcie kierunkowe wykonywać pod kątem prostym do kierunku obalania, piłując jak najbliżej podłoża. Głębokość podcięcia powinna wynosić mniej więcej 1/5 do maks. 1/3 średnicy pnia. Wykorzystanie rzazów i klinów powinno przebiegać zgodnie z instrukcją i w sposób dopasowany do rodzaju i rozmiaru drzewa.
Gdy karczujemy krzaki lub tniemy małe gałęzie, uważajmy, aby nie zablokowały łańcucha.
Polecany artykuł:
Wybieramy sprzęt do wycinki drzew na działce
Jeśli posiadamy na działce drzewa - także owocowe - lub krzewy, warto zakupić własną pilarkę. Regularna wycinka drzew na działce pozwoli na opanowanie rozrostu gałęzi, a także pozwoli wygodnie i szybko wycinać zbędne krzewy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Na początku: na moc. Gdy sprzęt potrzebny nam będzie tylko do przycinania gałęzi, wycinania niedużych drzew i krzewów, wystarczy pilarka o niewielkiej mocy – 1,5 KM (w przypadku silnika spalinowego) lub 1400 W (w przypadku silnika elektrycznego). Do cięcia dużych drzew lub cięcia grubych pni do kominka lepiej wybrać pilarki o większej mocy – 1,8-2,2 KM. Najbardziej uniwersalne narzędzie o mocy około 2 KM świetnie sprawdzi się zarówno do wycinki drzew do średnicy pnia 30 cm, jak i do przygotowania drewna opałowego lub prac budowlanych w drewnie. A tych wokół domu nie brakuje.
Przy wyborze pilarki do wycinki drzew na działce liczy się ponadto długość prowadnicy – im większa, tym szersze kłody zdołamy nią przeciąć. Prowadnice mają zazwyczaj długość od 30 do 60 cm. Dobre pilarki wyposażone są w system tłumienia drgań, dzięki któremu pracuje się wygodniej i bezpieczniej. Droższe modele elektryczne mają przydatny system utrzymywania jednakowej prędkości łańcucha tnącego przy różnym obciążeniu. Pilarka łańcuchowa nie zwalnia, natrafiając na twardszy fragment drewna. Pilarki wiodących producentów posiadają błyskawiczny napinacz łańcucha, co przyśpiesza i ułatwia pracę - nie trzeba w tym celu korzystać z dodatkowych narzędzi czy śrubokręta. Nowoczesne pilarki wyposażone są również w wiele rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania, np. w system hamulcowy QuickStop, który zatrzymuje łańcuch tnący po zwolnieniu uchwytu.
Wycinka dużych drzew na działce
Wycinka wysokich i masywnych drzew na działce to zajęcie niebezpieczne. Dlatego poprzestańmy na samodzielnym wyrębie okazów o obwodzie pni nieprzekraczającym 50 cm. Potrzebna będzie do tego pilarka z silnikiem spalinowym. Do wycinki dużych drzew potrzebujemy wytrzymałego sprzętu o większej mocy. W takim przypadku świetnie sprawdzi się łańcuch ze stali hartowanej. Ten bezpieczny i trwały produkt został wykonany z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu wibracje towarzyszące wycince są zredukowanego do minimum. Łańcuch wykonano w nowoczesnej technologii, która pozwala na długą pracę - jego ostrza są dziesięciokrotnie dłużej ostre niż standardowe odpowiedniki. Łańcuch Duro 3 jest także odporny na odbicia, co jest szczególnie istotne podczas pracy z większymi drzewami.
Wąskie pnie ścinamy nieco po skosie, możliwie jak najniżej. Upewnijmy się zawczasu, czy po przeciwnej stronie od miejsca nacinania nie ma jakiejś przeszkody lub rzeczy, które upadający pniak mógłby zniszczyć. Wycięcie dużo większych, cięższych drzew lepiej zlecić fachowcom.
Pozbywamy się pieńków po wycince drzew na działce
Po każdym ściętym drzewie pozostanie pieniek, który może nam przeszkadzać. Można go jak najbardziej skrócić, używając piły łańcuchowej, ale dbając, by jej miecz nie stykał się w trakcie pracy z ziemią. Pieńki można też wykopać, ale to dodatkowy problem – bo co później z nimi zrobić? Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. W sprzedaży są specjalne preparaty do biodegradacji pieńków, ekologiczne, bo wytwarzane z naturalnych grzybni. Ostatecznie można też użyć saletry amonowej przyśpieszającej proces murszenia. Preparaty załatwiają sprawę w mniej więcej sześć miesięcy, saletra dopiero po 3-5 latach. Aby powyższe substancje mogłyskutecznie zadziałać, pieńki trzeba najpierw ponacinać siekierą, a następnie posypać lub polać wybranym środkiem i zakryć pień suchymi liśćmi lub ściółką, aby nie wysychał. Czynność tę najlepiej przeprowadzić na jesieni.