Robaczki w ziemi w doniczce z azalią [Porada eksperta]

2013-12-31 11:31

W tym samym czasie kupiłyśmy z babcią po azalii - ja kupiłam różową, a babcia czerwoną. Moja na razie jest ładna, natomiast u rośliny babci na początku wszystkie liście opadły, a potem kwiaty zwiędły i zauważyłam w ziemi jakieś robaczki. Co to jest i jak się ich pozbyć? Czy azalia jeszcze odżyje? Co należy robić, aby nie było w azali żadnych szkodników?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Doniczkowe azalie są sadzone przez producentów w podłożu, którego znakomitą większość stanowi torf (w tym przypadku kwaśny). Podłoże to ma jednak tę wadę, ze raz przesuszone - bardzo trudno ponownie nawodnić. Szczególnie kłopotliwe jest to w przypadku azalii, która wymaga dużo wilgoci, a na nawet krótki okres suszy reaguje właśnie tak, jak to Pani opisała - intensywnym opadaniem liści i więdnięciem kwiatów. Nie wiem, czy w takim stanie roślina jeszcze odżyje, ale warto spróbować wstawić doniczkę do miski z wodą na tak długo, aż powierzchnia podłoża pod koroną rośliny zrobi się wilgotna. Następnie proszę pozostałą wodę wylać, a roślinę przestawić na podstawkę i regularnie podlewać (tak, aby podłoże cały czas było lekko wilgotne). W niektórych przypadkach pomaga. Do zwalczania szkodników glebowych można stosować pałeczki owadobójcze, zawierające acefat, systemiczny środek owadobójczy, w razie nasilenia występowania można zastosować podwójną ilość pałeczek, bez obawy przenawożenia roślin. Jeśli owady są uodpornione na tę substancję należy zastosować Diazinon GR, lub inny dostępny w handlu środek ochrony roślin przeznaczony do zwalczania szkodników glebowych.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.