Robaczki w ziemi w doniczce z azalią [Porada eksperta]

2013-12-31 11:31

W tym samym czasie kupiłyśmy z babcią po azalii - ja kupiłam różową, a babcia czerwoną. Moja na razie jest ładna, natomiast u rośliny babci na początku wszystkie liście opadły, a potem kwiaty zwiędły i zauważyłam w ziemi jakieś robaczki. Co to jest i jak się ich pozbyć? Czy azalia jeszcze odżyje? Co należy robić, aby nie było w azali żadnych szkodników?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Doniczkowe azalie są sadzone przez producentów w podłożu, którego znakomitą większość stanowi torf (w tym przypadku kwaśny). Podłoże to ma jednak tę wadę, ze raz przesuszone - bardzo trudno ponownie nawodnić. Szczególnie kłopotliwe jest to w przypadku azalii, która wymaga dużo wilgoci, a na nawet krótki okres suszy reaguje właśnie tak, jak to Pani opisała - intensywnym opadaniem liści i więdnięciem kwiatów. Nie wiem, czy w takim stanie roślina jeszcze odżyje, ale warto spróbować wstawić doniczkę do miski z wodą na tak długo, aż powierzchnia podłoża pod koroną rośliny zrobi się wilgotna. Następnie proszę pozostałą wodę wylać, a roślinę przestawić na podstawkę i regularnie podlewać (tak, aby podłoże cały czas było lekko wilgotne). W niektórych przypadkach pomaga. Do zwalczania szkodników glebowych można stosować pałeczki owadobójcze, zawierające acefat, systemiczny środek owadobójczy, w razie nasilenia występowania można zastosować podwójną ilość pałeczek, bez obawy przenawożenia roślin. Jeśli owady są uodpornione na tę substancję należy zastosować Diazinon GR, lub inny dostępny w handlu środek ochrony roślin przeznaczony do zwalczania szkodników glebowych.

Inne porady tego eksperta