Jakie donice dla akebii i krzewuszki? [Porada eksperta]

2013-02-14 15:21

Chciałabym zapytać jakiej wielkości potrzebna jest donica do posadzenia akebii na południowym balkonie jako osłonę przed okiem sąsiada. Jak duża donica potrzebna jest do posadzenia krzewuszki cudownej 'Nana Variegata'?

Krzewuszka ‘Styriaca’
Autor: GettyImages Krzewuszka ‘Styriaca’
Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Witam Pnącza, którym jest akebia, z reguły nie potrzebują bardzo dużo miejsca do rozrastania się, ale wiadomo: im więcej "gruntu" będzie miało pod sobą, tym lepiej będzie rosło. Dla stworzenia osłony przyda się długa, wąska donica 40-50 cm wysokości, szerokości np. 30-40 cm i długości odpowiadającej odcinkowi do osłonięcia. Dla krzewuszki 'Nana Variegata' przyda się donica owalna lub w formie sześcianu o wymiarach 40x40x40 lub 50x50x50 cm. Należy pamiętać, że taka donica w środku powinna być zaizolowana (na przykład styropianem), aby chronić rośliny przed przemarzaniem zimą oraz posiadać drenaż i odpływ wody. Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta