Pielęgnacja roślin zimą: co trzeba zrobić w ogrodzie zimą

2009-08-06 2:00
Zima w ogrodzie
Autor: GettyImages Zdecydowana większość roślin rosnących w ogrodzie wchodzi w stan spoczynku automatycznie wraz z nastaniem zimy

Choć rośliny w zimowe miesiące znajdują się w stanie spoczynku i w ogrodzie jest niewiele pracy, to jednak pielęgnacja roślin zimą jest konieczna. Zimą można przeprowadzić bielenie drzew oraz przycinanie drzew owocowych. Powinniśmy też co jakiś czas sprawdzić, jak zimują rośliny: te osłonięte w ogrodzie i te przechowywane w pomieszczeniach.

Zimą, choć rosliny w ogrodzie są w stanie spoczynku, to jednak trzeba wykonać pewne prace. 

Pielęgnacja roślin zimą - sprawdzanie zimowych osłon

Sprawdzajmy osłony na krzewach. Jeśli są uszkodzone – poprawmy je.Zwiążmy korony iglaków kolumnowych. Ciężki, mokry śnieg może je zdeformować lub rozłamać i na stałe oszpecić rośliny. Jeżeli są one wysokie i trudno je związać – otrząsajmy z gałęzi śnieg, gdy tylko spadnie.Osłońmy zimozielone krzewy. Najlepsze do tego celu są świerkowe gałęzie lub włóknina. Jeżeli zima jest mroźna i słoneczna, ostre słońce może spowodować brązowienie liści i igieł.

Pielęgnacja roślin zimą - usuwanie mumii

Usuńmy mumie. Są to zgniłe i zasuszone owoce wiszące na drzewach owocowych. Zimują na nich grzyby, których zarodniki wiosną zainfekują zawiązki owoców. Mumie najlepiej spalmy lub głęboko zakopmy.

Pielęgnacja roślin zimą - bielenie drzew owocowych

Pobielmy pnie drzew owocowych. Zróbmy to już pod koniec stycznia. W słoneczne dni pnie mocno się nagrzewają od strony południowej i południowo-zachodniej, a po zachodzie słońca gwałtownie się oziębiają. Prowadzi to do pękania tkanek i powstawania ran na korze, przez które mogą się dostać drobnoustroje powodujące choroby drewna. Podatne na tego rodzaju uszkodzenia poza drzewami owocowymi są niektóre drzewa ozdobne (zwłaszcza młode): buk, grab, kasztanowiec, wiśnie i śliwy ozdobne. Pnie młodych drzew owińmy słomianą matą albo tekturą.

Pielęgnacja roślin zimą - przycinanie drzew owocowych

Możemy przycinać drzewa owocowe. Jeśli nie ma dużych mrozów – już od połowy stycznia. Usuńmy pędy chore, zniekształcone, rosnące do środka korony, krzyżujące się i rosnące pionowo do góry, czyli wilki. Przycięte drzewa będą miały dorodniejsze owoce. Przycinanie drzew powinniśmy zakończyć, zanim zaczną nabrzmiewać na pędach pąki.

  Pielęgnacja drzew owocowych. Wybieramy narzędzia do cięcia
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE