Wrzosy - przycinanie na wiosnę. Kiedy przycinać wrzosy i jak to zrobić prawidłowo?

2023-03-16 7:45
Wrzosy
Autor: GettyImages Wrzosy przycinamy wczesną wiosną

Wrzosy przycina się na wiosnę, kiedy dokładnie? Aby wrzosy dobrze rosły i pięknie kwitły, powinny być przycinane co roku. Podpowiadamy, kiedy i jak przycinać wrzosy w ogrodzie, a kiedy nie należy tego robić. Poradnik cięcia wrzosów.

Wrzosy powinny być co roku przycinane, wtedy tworzą zwarte kępy i obficiej kwitną. Jak wykonać prawidłowo cięcie wrzosów? Kiedy to zrobić?

Spis treści

  1. Wrzosy - ważne przycinanie na wiosnę
  2. Kiedy przycinać wrzosy?
  3. Jak prawidłowo przycinać wrzosy?
  4. Czym ciąć wrzosy?

Wrzosy - ważne przycinanie na wiosnę

Cięcie wrzosów to ważny zabieg pielęgnacyjny w uprawie tych krzewinek. Aby wrzosy tworzyły ładne, gęste i zwarte kępy oraz obficie kwitły, powinny być przycinane co roku. Nieprzycinanie wrzosów prowadzi do zbytniego wybiegnięcia pędów ku górze, co powoduje, że pokrój krzewinki nie jest atrakcyjny. Dodatkowo, jeśli nie będziemy regularnie przycinać wrzosów, ich pędy staną się mocno zdrewniałe u podstawy, a późniejsze ich ścięcie może doprowadzić do obumarcia rośliny. Wrzosy tworzą kwiaty na pędach, który nie są ulistnione.

Kiedy przycinać wrzosy?

Wrzosów nie wolno przycinać jesienią, bowiem może to narazić roślinę na przemarznięcie. Wrzosy przycina się wiosną – na przełomie marca i kwietnia. Jeśli po wiosennym przycięciu pojawią się silne przymrozki, to warto przykryć rośliny, aby uchronić je przed uszkodzeniem. Odmiany wrzosów, które kwitną wiosną, należy przycinać w maju i czerwcu.

Jak prawidłowo przycinać wrzosy?

Wrzosy przycina się ręcznie, odcinając pędy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty (poniżej przekwitniętych kwiatów). Należy usunąć wszystkie zeszłoroczne kwiatostany.

Czym ciąć wrzosy?

Małe egzemplarze wrzosów można przycinać nożyczkami bądź sekatorem, a te starsze i bardziej rozrośnięte najlepiej ciąć używając nożyc do żywopłotu.

Opracowanie: redakcja serwisu

Przeczytaj też:

Wrzosy w doniczkach - uprawa i pielęgnacja. Jak dbać o wrzosy doniczkowe?

Jak pielęgnować wrzosy i wrzośce

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE