Wiosną ogród budzi się do życia - co się dzieje w wiosennym ogrodzie
Wiosną rośliny w ogrodzie budzą się do życia. Dla właścicieli ogrodów wiosna to czas rozpoczęcia prac w ogrodzie. Jak zadbać o ogród wiosną?
Autor: GettyImages
Wiosną ogród budzi się do życia, kwitną kwiaty cebulowe, puszczają pąki drzewa
Gdy po ustąpieniu chłodów stopnieje śnieg i lód, przez kilka pierwszych słonecznych dni ziemia pięknie pachnie. Dni są wyraźnie dłuższe i na rabatach pojawiają się pierwsze kwiaty – zwiastuny wiosny. Dla właścicieli ogrodów wiosna to niezwykle emocjonujące i radosne chwile: od decyzji, które teraz podejmą, zależy, co będzie się dziać w ogrodzie w nadchodzącym sezonie.
Wiosną pachną rabaty w ogrodzie
Jest wiele pachnących roślin, ale kto wie, czy te zakwitające wiosną nie cieszą najbardziej. Jeśli posadzimy kilka hiacyntów, grupę narcyzów pachnących, pozwolimy fiołkom wonnym zarastać ziemię pod krzewami, a wokół ogrodzenia umieścimy krzewy lilaka pospolitego i jaśminowca, ogród od kwietnia pełen będzie delikatnych, uroczych zapachów. Postarajmy się też choćby o jeden krzak porzeczki złocistej – jest dość niepozorna, ale pachnie słodko i bardzo intensywnie. Dobrze znosi cięcie, można więc wykorzystać ją do zrobienia żywopłotu.
Wiosna kwitną rośliny cebulowe
Czasami potrzeba dwóch-trzech tygodni wiosennego ocieplenia, zanim zazieleni się trawa i zakwitną rośliny cebulowe. Wyglądają najpiękniej, gdy rosną w dużych grupach. Warto przeznaczyć dla nich miejsce obok późno rozwijających się bylin lub pod krzewami, bo po kwitnieniu ich liście zaczną zamierać. Dobrze, jeśli w tym czasie zasłonią je inne efektowne rośliny.
Ptaki w wiosennym ogrodzie
Jeżeli w ogrodzie rosną drzewa lub gęste krzewy, może się zdarzyć, że będą gniazdować w nich ptaki. W trosce o pisklęta trzeba nieco ograniczyć swoją aktywność w ogrodzie, a jeżeli gniazdo jest w żywopłocie, wstrzymać się z cięciem formującym, póki młode nie wylecą. Jeżeli zależy nam na przywabieniu ptaków, możemy powiesić na naszej posesji budki lęgowe. Ich liczba zależy od wielkości terenu, bo większość ptaków potrzebuje własnego rewiru o średnicy około 30 m. W koloniach żyją tylko wróble i mazurki, a bliskość konkurencji tolerują szpaki.
Trochę wiosny na potem
Znany z poezji wdzięczny fiołek wonny nie tylko pięknie pachnie. Jego kwiaty można wykorzystać zaraz po zerwaniu do dekoracji potraw i napojów, ale można też utrwalić go, zanurzając w białku, a następnie obtaczając w miałkim cukrze. Tak przygotowane kwiatki należy rozłożyć w przewiewnym miejscu na papierze śniadaniowym lub pergaminie. Co jakiś czas trzeba je obracać, aby obsychały równomiernie ze wszystkich stron. Po kilku dniach będą gotowe – zamknięte w szczelnym słoju lub puszce mogą czekać w lodówce, dopóki nie użyjemy ich do ozdobienia tortu, lodów lub innego deseru.