Sadzenie drzew w ogrodzie. Jak prawidłowo sadzić drzewa

2012-04-04 12:42

Drzewa stanowią kanwę przyszłego ogrodu. Ich prawidłowe posadzenie sprawi, że się przyjmą i będą ładnie rosły. Jeśli się do tego dobrze przygotujemy, nie popełnimy błędów już na początku naszej przygody z ogrodnictwem.

Terminy sadzenia drzew
Drzewa sprzedawane bez bryły korzeniowej (tzw. z odkrytymi korzeniami) – są najtańsze. Sadzimy je natychmiast po kupieniu, wiosną (do końca kwietnia) lub jesienią (do przymrozków). Roślin zimozielonych nie sadzi się bez bryły korzeniowej. Drzewa balotowane, czyli z bryłą korzeniową owiniętą tkaniną – są wykopywane tuż przed sprzedażą. Sadzimy je wczesną wiosną lub późną jesienią – iglaki od połowy kwietnia do połowy maja albo od połowy sierpnia do połowy października, a drzewa liściaste aż do przymrozków. Drzewa uprawiane i sprzedawane w pojemnikach – są najlepsze. Sadzimy je przez cały sezon.

Przygotowanie stanowiska pod drzewa

Przed sadzeniem należy przekopać grunt na szerokość dwa razy większą od szerokości bryły korzeniowej, usunąć chwasty, a słabą glebę nawieźć kompostem (w proporcji 1:1) lub obornikiem (5-10 l/m2).

Jaki odczyn gleby dla drzew

Większość roślin dobrze rośnie na glebie o odczynie obojętnym. Ale iglaki lubią lekko kwaśne podłoże, dlatego grunt na stanowisku dla nich trzeba wymieszać
z nieodkwaszonym torfem (trzy części ziemi na jedną część torfu). Dla roślin lubiących zasadowe podłoże (orzech włoski, kasztanowiec, leszczyna, migdałek
trójklapowy, oliwnik wąskolistny, modrzew europejski, cis) grunt należy zwapnować, mieszając wierzchnią warstwę z nawozem wapniowym – najlepiej kredą
mieloną lub dolomitem (wcześniej trzeba zbadać odczyn gleby).

Rozstaw drzew

Szybko rosnące drzewa liściaste osiągają wysokość 20 m już po kilkunastu latach. Wiedząc, jaką wielkość osiągnie dana roślina po 10 lub 20 latach, możemy wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Iglaki rosną wolniej; szybko rosnące (np. metasekwoja, modrzew, jodła kalifornijska) sadzimy co 3-5 m, pozostałe – co 1-3 m, płożące – 2-3 szt./m2.
Uwaga! Drzew nie sadzimy tuż przy ogrodzeniu (zwłaszcza iglaków, które niszczy sól z zimowego błota), bardzo blisko domu, granicy działki ani w pobliżu
instalacji (należy zachować odstęp 2 m od przewodów i rur).

Sadzenie drzew

Bryłę korzeniową na kilka godzin przed sadzeniem trzeba dobrze zmoczyć. Rośliny z odkrytymi korzeniami lub balotowane wstawiamy do wiadra z wodą, a doniczki z sadzonkami obficie podlewamy.
Rośliny z odkrytymi korzeniami – umieszczamy drzewko w dołku, korzenie rozkładamy na kopczyku urodzajnej ziemi, przysypujemy, delikatnie potrząsając drzewkiem, żeby ziemia wpadła między korzenie.
Rośliny balotowane – tkaninę, którą była owinięta bryła korzeniowa, rozwijamy i rozkładamy na dnie dołka, możemy także pozostawić ją na bryle – korzenie ją przerosną.
Rośliny w pojemnikach – ostrożnie wyjmujemy je z doniczki i rozplątujemy korzenie. Następnie sadzonkę ustawiamy pionowo i szczelnie obsypujemy urodzajną ziemią, którą należy mocno udeptać. Wokół rośliny formujemy zagłębienie, w którym będzie się gromadzić woda w czasie podlewania.

Przycinanie drzew

Drzewa liściaste sadzone wiosną przycinamy tuż po posadzeniu, sadzone jesienią – wiosną następnego roku. Skracamy pędy o 2/3 długości. Przywróci to równowagę między uszkodzoną w czasie sadzenia częścią korzeniową a koroną.

Palikowanie drzew

Nowo posadzone drzewa nie są stabilne, łatwo mogą się przechylić, a nawet wywrócić. Dlatego warto przywiązać je do palika. Duże drzewa o wielkiej bryle korzeniowej wymagają ustabilizowania dwoma lub trzema palikami, które wbijamy po posadzeniu rośliny.

Pielęgnacja drzew po posadzeniu

W pierwszym roku drzewa należy podlewać i odchwaszczać. Warto wyściółkować podłoże wokół pnia (warstwa kory o grubości 5-8 cm), co zmniejszy parowanie i utrudni wzrost chwastów. W kolejnych latach zasilamy je nawozem mineralnym lub kompostem. Można to zrobić dwa razy: wczesną wiosną i do połowy lipca. Istnieje duża grupa wyspecjalizowanych nawozów mineralnych, zwłaszcza do iglaków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE