Sadzenie drzew - jak prawidłowo posadzić drzewo w ogrodzie?

2023-09-15 12:34

Jak sadzić drzewa w ogrodzie? Drzewa stanowią kanwę przyszłego ogrodu. Ich prawidłowe posadzenie sprawi, że się przyjmą i będą ładnie rosły. Jeśli się do tego dobrze przygotujemy i nie popełnimy błędów już na początku naszej przygody z ogrodnictwem.

Spis treści

  1. Kiedy najlepiej sadzić drzewa w ogrodzie?
  2. Sadzenie drzew - przygotowanie stanowiska pod drzewa
  3. W jakiej rozstawie sadzić drzewa?
  4. Co warto wiedzieć przed posadzeniem drzewa w ogrodzie?
  5. Sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami, w balotach, w pojemnikach
  6. Przycinanie drzew po sadzeniu
  7. Palikowanie drzew po posadzeniu
  8. Pielęgnacja drzew po posadzeniu

Kiedy najlepiej sadzić drzewa w ogrodzie?

Drzewa sprzedawane bez bryły korzeniowej (tzw. z odkrytymi korzeniami) – są najtańsze. Sadzimy je natychmiast po kupieniu, wiosną (do końca kwietnia) lub jesienią (do przymrozków). Drzew zimozielonych nie sadzi się bez bryły korzeniowej. Drzewa balotowane, czyli z bryłą korzeniową owiniętą tkaniną – są wykopywane tuż przed sprzedażą. Sadzimy je wczesną wiosną lub późną jesienią – drzewa iglaste od połowy kwietnia do połowy maja albo od połowy sierpnia do połowy października, a drzewa liściaste aż do przymrozków. Drzewa uprawiane i sprzedawane w pojemnikach – są najlepsze. Sadzimy je przez cały sezon.

Sadzenie drzew - przygotowanie stanowiska pod drzewa

Przed sadzeniem należy przekopać grunt na szerokość dwa razy większą od szerokości bryły korzeniowej, usunąć chwasty, a słabą glebę nawieźć kompostem (w proporcji 1:1) lub obornikiem (5-10 l/m2).

Większość roślin dobrze rośnie na glebie o odczynie obojętnym. Ale iglaki lubią lekko kwaśne podłoże, dlatego grunt na stanowisku dla nich trzeba wymieszać z nieodkwaszonym torfem (trzy części ziemi na jedną część torfu). Dla roślin lubiących zasadowe podłoże (orzech włoski, kasztanowiec, leszczyna, migdałek trójklapowy, oliwnik wąskolistny, modrzew europejski, cis) grunt należy zwapnować, mieszając wierzchnią warstwę z nawozem wapniowym – najlepiej kredą mieloną lub dolomitem (wcześniej trzeba zbadać odczyn gleby).

W jakiej rozstawie sadzić drzewa?

Szybko rosnące drzewa liściaste osiągają wysokość 20 m już po kilkunastu latach. Wiedząc, jaką wielkość osiągnie dana roślina po 10 lub 20 latach, możemy wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Iglaki rosną wolniej; szybko rosnące (np. metasekwoja, modrzew, jodła kalifornijska) sadzimy co 3-5 m, pozostałe – co 1-3 m, płożące – 2-3 szt./m2.

Czy możemy ściąć gałęzie drzew sąsiada, które przechodzą na naszą działkę? Czy mamy do tego prawo?

warto wiedzieć

Co warto wiedzieć przed posadzeniem drzewa w ogrodzie?

  • Drzewa najlepiej sadzić na obrzeżu działki, jednak nie tuż przy ogrodzeniu, bo gdy urosną, mogą je zniszczyć - konary mogą przerastać lub wyginać pręty ogrodzenia, a korzenie uszkodzić jego fundament. Drzew nie powinno się sadzić blisko granicy działki także ze względu na dobro sąsiadów. Lecące liście i gałęzie zacieniające ich posesję mogą przecież przeszkadzać. Nie ma co prawda przepisów, które regulowałyby, w jakiej odległości od granicy mogą być sadzone drzewa i krzewy, jednak trzeba się liczyć z tym, że sąsiedzi poproszą o przycięcie gałęzi i korzeni przerastających na ich stronę lub zrobią to sami. Będzie to zgodne z Kodeksem Cywilnym.
  • Jeżeli drzewa mają rosnąć przy budynku, warto zachować odległość od elewacji nieco większą niż promień korony, jaką prawdopodobnie będą miały za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat (można sprawdzić w literaturze). Gdy posadzone tuż przy budynku drzewo się rozrośnie, jego konary mogą uszkodzić elewację lub pokrycie dachu, a korzenie - fundamenty. Poza tym liście spadające jesienią z wysokiego drzewa będą zapychać rynny.
  • Zanim zostaną posadzone drzewa, trzeba sprawdzić na projekcie instalacji przebieg przewodów i rur. Drzew nie należy sadzić w odległości mniejszej niż 2 m od nich, ale warto też pamiętać, że system korzeniowy dużych drzew jest bardzo rozgałęziony - ich korzenie sięgają dalej niż 4 metry od pnia. Szczególnie trzeba uważać na drzewa szybko rosnące, które w ciągu kilkunastu lat mogą osiągnąć nawet 20 m wysokości (na przykład brzozy, orzechy włoskie, modrzewie, topole). W małych ogrodach najlepiej sadzić niskie gatunki i odmiany drzew.

Tekst: Anna Skórkowska

Sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami, w balotach, w pojemnikach

Bryłę korzeniową na kilka godzin przed sadzeniem trzeba dobrze zmoczyć. Rośliny z odkrytymi korzeniami lub balotowane wstawiamy do wiadra z wodą, a doniczki z sadzonkami obficie podlewamy.

  • Drzewa z odkrytymi korzeniami – umieszczamy drzewko w dołku, korzenie rozkładamy na kopczyku urodzajnej ziemi, przysypujemy, delikatnie potrząsając drzewkiem, żeby ziemia wpadła między korzenie.
  • Drzewa balotowane – tkaninę, którą była owinięta bryła korzeniowa, rozwijamy i rozkładamy na dnie dołka, możemy także pozostawić ją na bryle – korzenie ją przerosną.
  • Drzewa w pojemnikach – ostrożnie wyjmujemy je z doniczki i rozplątujemy korzenie. Następnie sadzonkę ustawiamy pionowo i szczelnie obsypujemy urodzajną ziemią, którą należy mocno udeptać. Wokół rośliny formujemy zagłębienie, w którym będzie się gromadzić woda w czasie podlewania.

Przycinanie drzew po sadzeniu

Drzewa liściaste sadzone wiosną przycinamy tuż po posadzeniu, sadzone jesienią – wiosną następnego roku. Skracamy pędy o 2/3 długości. Przywróci to równowagę między uszkodzoną w czasie sadzenia częścią korzeniową a koroną.

Palikowanie drzew po posadzeniu

Nowo posadzone drzewa nie są stabilne, łatwo mogą się przechylić, a nawet wywrócić. Dlatego warto przywiązać je do palika. Duże drzewa o wielkiej bryle korzeniowej wymagają ustabilizowania dwoma lub trzema palikami, które wbijamy po posadzeniu rośliny.

Pielęgnacja drzew po posadzeniu

W pierwszym roku po posadzeniu drzewa należy podlewać i odchwaszczać. Warto wyściółkować podłoże wokół pnia (warstwa kory o grubości 5-8 cm), co zmniejszy parowanie i utrudni wzrost chwastów. W kolejnych latach zasilamy je nawozem mineralnym lub kompostem. Można to zrobić dwa razy: wczesną wiosną i do połowy lipca. Istnieje duża grupa wyspecjalizowanych nawozów mineralnych, zwłaszcza do iglaków.

Przeczytaj też:

Czy rozpoznasz te gatunki drzew? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Co to za drzewo?
brzoza
Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają