Róże: rozmnażanie róż z sadzonek

2017-06-14 11:55 Elżbieta Borkowska-Gorączko

Róże to jedne z najczęściej sadzonych w ogrodach krzewów o ozdobnych kwiatach. Podpowiadamy jak rozmnożyć róże z sadzonek. Rozmnażanie róż z sadzonek krok po kroku.

Róże to niezwykle dekoracyjne kwitnące krzewy, będące ozdobą niejednego ogrodu. Najczęściej kupujemy gotowe krzewy róż, ale można także róże rozmnożyć samodzielnie. Jednym ze sposobów jest rozmnażanie róż przez sadzonki pędowe. Podpowiadamy, jak zrobić to prawidłowo.

>>Przeczytaj też: Róże w ogrodzie - letnia pielęgnacja róż

Rozmnażanie róż z sadzonek

Róże można rozmnażać z sadzonek półzdrewniałych, najlepiej pozyskanych latem. Do przygotowania sadzonek wybieramy pędy zdrowe i proste. Pędy te tnie się  na 10-15-centymetrowe odcinki, około 1 cm nad najwyższym liściem i około 2 cm poniżej najniższego liścia wybranego fragmentu pędu. Dolne liście należy oberwać, a pozostawić tylko dwa najwyższe.
Żeby zapobiec wysychaniu sadzonek, warto przyciąć pozostawione liście i w ten sposób zmniejszyć powierzchnię parowania. Końce pędów należy zanurzyć w ukorzeniaczu.

Tak przygotowane sadzonki sadzi się do doniczek wypełnionych wilgotnym podłożem. Doniczki trzeba potem przykryć folią i postawić w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Co kilka dni należy sprawdzać, czy ziemia nie przeschła i w razie potrzeby - nawodnić ją.

Kiedy sadzonki róż się ukorzenią?

Gdy sadzonki się ukorzenią (można to poznać po tym, że ich pączki zaczęły się rozwijać, a lekko pociągnięte sadzonki nie dadzą się łatwo wyjąć, za to mocno siedzą w ziemi), należy je przesadzić do większych doniczek wypełnionych gotowym podłożem specjalistycznym do róż lub ziemią ogrodową wymieszaną pół na pół z rozłożonym kompostem. Otrzymane w ten sposób sadzonki róż są bardzo wrażliwe na mróz. Dlatego najlepiej, by zimowały w nieogrzewanym pomieszczeniu, lub jeśli zdążyły podrosnąć, w okrytym grubo słomianymi matami zimnym inspekcie.

>>Przeczytaj też: Czy róże trzeba zabezpieczyć przed mrozem? Kiedy i jak okryć róże na zimę?

Zobacz film: Róże - królowe ogrodów!

Zobacz film: Sadzenie krzewów róż: kiedy i jak sadzić róże w ogrodzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
honorci
|

ja ukorzenialam roze w sierpniu i niezostawialam rzadnych lisci ani kolcow-obcinalam,scinalam z gory okwitly kwiatostan i liczylam paki(miejsca obcietych lisci)by bylo conajmniej 6 z czego polowe zanurzalam w gruncie by paki byly zakryte.Przykrywalam to przecieta butelka plastikowa(czesc z zakretka,koniecznie przezroczysta nie kolorowym plastikiem-niezdawalo egzaminu,tak po po kilku tyg byly juz nowe liscie i paki rozy

nieznany
|

uwarzam ze nie.

anonim
|

Zbyt mało dokładnie opisane