Rozmnażanie róż: jak rozmnażać róże przez sadzonki

2021-07-26 9:40
Rozmnażanie róż przez sadzonki
Autor: GettyImages Przez sadzonki rozmnaża się róże krzaczaste, odmiany szlachetnych róż wielkokwiatowych oraz róż miniaturowych

RÓŻE ROZMNAŻANIE: poradnik. Krzewy róż zdobią wiele ogrodów. Czy można samodzielnie rozmnożyć róże? Podpowiadamy, jak rozmnażać róże przez sadzonki. Rozmnażanie róż z sadzonek krok po kroku.

Róże to niezwykle dekoracyjne kwitnące krzewy, będące ozdobą niejednego ogrodu. Najczęściej kupujemy gotowe krzewy róż, ale można także róże rozmnożyć samodzielnie. Jednym ze sposobów jest rozmnażanie róż przez sadzonki pędowe. Podpowiadamy, jak zrobić to prawidłowo.

Kiedy rozmnażać róże przez sadzonki półzdrewniałe?

Róże, także ich szlachetne odmiany, można rozmnażać z sadzonek półzdrewniałych (są sztywne, mało elastyczne, ale pokryte jeszcze zieloną skórką). Jeśli planujesz rozmnażanie róż, najlepiej robić to latem. Do przygotowania sadzonek wybieramy pędy zdrowe i proste.

Przeczytaj też: Okulizacja róż – prosty sposób rozmnażania krzewów róż >>>

Rozmnażanie róż przez sadzonki: krok po kroku

 • Pędy róż tnie się na 10-, 15-centymetrowe odcinki – około 1 cm nad najwyższym liściem i około 2 cm poniżej najniższego liścia wybranego fragmentu pędu. Dolne liście należy oberwać i zostawić tylko dwa najwyższe.
 • Żeby zapobiec wysychaniu sadzonek róż, warto przyciąć pozostawione liście, co zmniejszy powierzchnię parowania. Końce pędów należy zanurzyć w ukorzeniaczu (preparat przyspieszający powstawanie korzeni, można go kupić w sklepie ogrodniczym).
 • Następnie sadzonki róż sadzi się do doniczek z wilgotnym podłożem. Doniczki przykrywa się folią i stawia w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, ale nie bezpośrednio na słońcu.
 • Co kilka dni należy sprawdzać, czy ziemia nie przeschła i w razie potrzeby – podlać sadzonki róż.
 • Gdy sadzonki róż się ukorzenią (można to poznać po tym, że ich pączki zaczęły się rozwijać, a lekko pociągnięte sadzonki nie dadzą się łatwo wyjąć, za to mocno siedzą w ziemi), należy je przesadzić do większych doniczek wypełnionych gotowym podłożem specjalistycznym do róż lub ziemią ogrodową wymieszaną pół na pół z rozłożonym kompostem.
 • Otrzymane w ten sposób sadzonki róż są bardzo wrażliwe na mróz. Dlatego najlepiej, by zimowały w nieogrzewanym pomieszczeniu lub w okrytym grubo słomianymi matami zimnym inspekcie.

Więcej:

Czy róże trzeba zabezpieczyć przed mrozem? Kiedy i jak okryć róże na zimę? >>>

Uprawa róż w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować róże ogrodowe >>>

  Rozmnażanie róż szlachetnych: jeśli sadzonkę pobrano z pędu szlachetnej odmiany róż, krzew, który z niego wyrośnie, będzie szlachetny.

  Róże – królowe ogrodów
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE