Jak rozmnożyć róże z łodygi? Kiedy rozmnażać róże z łodygi? Rozmnażanie róż krok po kroku

2023-09-25 7:29

Rozmnażanie róż to dobry sposób na to, by mieć więcej różanych krzewów w ogrodzie. Można to zrobić samodzielnie, pozyskując latem z pędów zielone sadzonki. Podpowiadamy, jak najprościej rozmnażać róże z łodygi.

Rozmnażanie róż przez sadzonki
Autor: GettyImages Rozmnażanie róż przez sadzonki to prosty sposób na uzyskanie nowych krzewów powtarzających cechy rodzicielskie

Spis treści

  1. Kiedy rozmnażać róże przez sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe?
  2. Rozmnażanie róż przez łodygi: krok po kroku

Róże to niezwykle dekoracyjne kwitnące krzewy, będące ozdobą niejednego ogrodu. Najczęściej kupujemy gotowe krzewy róż, ale można także róże rozmnożyć samodzielnie. Jednym ze sposobów jest rozmnażanie róż przez sadzonki pędowe. Podpowiadamy, jak zrobić to prawidłowo.

Kiedy rozmnażać róże przez sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe?

Róże można rozmnażać z sadzonek półzdrewniałych (są sztywne, mało elastyczne, ale pokryte jeszcze zieloną skórką). Metoda najlepsza do rozmnażania szczególnie róż krzaczastych. Sadzonki zaleca się robić jesienią.

Przez sadzonki zdrewniałe rozmnażamy przede wszystkim róże karłowe. Zdrewniałe sadzonki pobiera się jesienią lub wczesną wiosną.

Do przygotowania sadzonek wybieramy pędy zdrowe i proste.

Rozmnażanie róż przez łodygi: krok po kroku

  • Pędy róż tnie się na 10-, 15-centymetrowe odcinki – około 1 cm nad najwyższym liściem i około 2 cm poniżej najniższego liścia wybranego fragmentu pędu. Dolne liście należy oberwać i zostawić tylko dwa najwyższe.
  • Żeby zapobiec wysychaniu sadzonek róż, warto przyciąć pozostawione liście, co zmniejszy powierzchnię parowania. Końce pędów należy zanurzyć w ukorzeniaczu (preparat przyspieszający powstawanie korzeni, można go kupić w sklepie ogrodniczym).
  • Następnie sadzonki róż sadzi się do doniczek z wilgotnym podłożem. Doniczki przykrywa się folią i stawia w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, ale nie bezpośrednio na słońcu.
  • Co kilka dni należy sprawdzać, czy ziemia nie przeschła i w razie potrzeby – podlać sadzonki róż.
  • Gdy sadzonki róż się ukorzenią (można to poznać po tym, że ich pączki zaczęły się rozwijać, a lekko pociągnięte sadzonki nie dadzą się łatwo wyjąć, za to mocno siedzą w ziemi), należy je przesadzić do większych doniczek wypełnionych gotowym podłożem specjalistycznym do róż lub ziemią ogrodową wymieszaną pół na pół z rozłożonym kompostem.
  • Otrzymane w ten sposób sadzonki róż są bardzo wrażliwe na mróz. Dlatego najlepiej, by zimowały w nieogrzewanym pomieszczeniu lub w okrytym grubo słomianymi matami zimnym inspekcie.

    Rozmnażanie róż szlachetnych: jeśli sadzonkę pobrano z pędu szlachetnej odmiany róż, krzew, który z niego wyrośnie, będzie szlachetny.

    Galeria zdjęć: Rozmnażanie róż przez sadzonki

    Więcej o różach:

      Róże – królowe ogrodów