Przesadzanie drzew i krzewów krok po kroku - zdjęcia. Jesień to znakomity moment na ten zabieg
Jesień to dobry czas na przesadzanie drzew i krzewów w ogrodzie. Najlepiej zrobić to, gdy drzewa i krzewy kończą już wegetację. Zobacz, jak to zrobić prawidłowo, by rośliny przyjęły się na nowym miejscu.
Autor: Jacek Skórkowski
Krzew przeznaczony do przesadzenia obkopujemy w miejscu obrysu korony lub 40 cm od środka rośliny. Rozłożyste rośliny wygodnie jest obwiązać sznurkiem – wtedy ich gałęzie nie będą przeszkadzały w pracy podczas przesadzania. Widłami delikatnie usuwamy darń i część ziemi wokół krzewu. Podcinamy szpadlem rosnące głęboko korzenie.
Spis treści
- Kiedy przesadzanie drzew jesienią?
- Przesadzanie krzew i krzewów: jak to zrobić?
- Zobacz w galerii zdjęć, jak - krok po kroku - przesadzić krzew na nowe miejsce ⇓⇓
- Jak pielęgnować drzewa i krzewy po przesadzeniu?
- Ważne zabiegi po przesadzeniu drzew i krzewów
Drzewa i krzewy w chwili sadzenia są małe, ale po kilku latach znacznie zwiększają swoją wielkość. Może się wtedy okazać, że rosną zbyt gęsto albo zarastają ścieżkę. Konieczne staje się ich przesadzenie.
Kiedy przesadzanie drzew jesienią?
Późna jesień to bardzo dobra pora na przesadzanie drzew i krzewów w ogrodzie. Nie ma jeszcze mrozu, a jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, żeby rośliny zdążyły się ukorzenić w nowym miejscu.
Jak przesadzać jesienią drzewa i krzewy? Jakie zabiegi pielęgnacyjne pomogą drzewom i krzewom przetrwać pierwszy rok na nowym stanowisku?
Przesadzanie krzew i krzewów: jak to zrobić?
Najtrudniej przesadzać starsze drzewa i krzewy, ponieważ trzeba je wykopać z jak największą bryłą korzeniową, a jest ona bardzo ciężka. Poza tym starsze rośliny gorzej niż młode reagują na zmianę miejsca i możemy być pewni, ze zabieg przesadzania mocno "odchorują".
- Zanim przystąpimy do przesadzania drzewa lub krzewu, obficie podlejmy roślinę (najlepiej zróbmy to dzień wcześniej). Wilgotna ziemia lepiej przylega do korzeni niż gleba sucha (która łatwo się osypuje), dzięki czemu są one mniej narażone na uszkodzenie.
- Drzewa bądź krzewy wykopujemy z dużą bryłą ziemi – co najmniej taką, jaką wyznacza rzut korony.
- Roślinę najlepiej przenosić w nowe miejsce na płótnie lub mocnej folii – to zapobiegnie rozerwaniu bryły korzeniowej i uszkodzeniu korzeni.
- Na dno dołu wykopanego w nowym miejscu sypiemy żyzną ziemię lub dobrze rozłożony kompost, wkładamy roślinę (powinna być na takiej samej głębokości, jak rosła wcześniej), obsypujemy żyznym podłożem, udeptujemy je wokół rośliny i bardzo solidnie podlewamy.
Poznaj: Najpiękniejsze krzewy do ogrodu - te krzewy ozdobią każdy ogród!
Zobacz w galerii zdjęć, jak - krok po kroku - przesadzić krzew na nowe miejsce ⇓⇓
Autor: Jacek Skórkowski
Krzew przeznaczony do przesadzenia obkopujemy w miejscu obrysu korony lub 40 cm od środka rośliny. Rozłożyste rośliny wygodnie jest obwiązać sznurkiem – wtedy ich gałęzie nie będą przeszkadzały w pracy podczas przesadzania. Widłami delikatnie usuwamy darń i część ziemi wokół krzewu. Podcinamy szpadlem rosnące głęboko korzenie.
Jak pielęgnować drzewa i krzewy po przesadzeniu?
Drzewa i krzewy po przesadzeniu (szczególnie te starsze) mogą przez pewien czas chorować. Są wtedy mniej odporne na różnorakie niekorzystne czynniki zewnętrzne: szkodniki, choroby, mróz i przesuszenie. Niektóre gatunki, np. magnolia czy budleja Dawida, w dodatku źle tolerują przesadzanie. Niezależnie od gatunku, drzewa i krzewy po przesadzeniu wymagają starannej opieki, aby zdążyły przygotować się do nadejścia zimy.
Ważne zabiegi po przesadzeniu drzew i krzewów
- Podlewanie drzew i krzewów po przesadzeniu – drzewa i krzewy po przesadzeniu należy regularnie i obficie podlewać, zarówno jesienią, jak i podczas zimy (w pogodne dni). Interesującym sposobem (chociaż wymagającym pewnych nakładów finansowych) jest wymieszanie podłoża przy przesadzaniu z granulkami hydrożelu – ten materiał w znacznym stopniu magazynuje wodę dostarczoną podczas podlewania, by ją później systematycznie uwalniać. Na przesuszenie wrażliwe są w szczególności oczary i lilaki.
- Nawożenie drzew i krzewów po przesadzeniu – z reguły jesienią nawożenie ogranicza się lub całkowicie zaprzestaje. Rośliny po przesadzeniu (na początku jesieni) można jednak zasilić nawozami jesiennymi lub organicznymi (np. zmieszać je z podłożem podczas przesadzania). Należy przy tym pamiętać, aby nie stosować jesienią nawozów azotowych, które zwiększając przyrost roślin, jednocześnie zmniejszając ich odporność na ujemną temperaturę.
- Osłanianie roślin drzew i krzewów po przesadzeniu – osłony należy zakładać po nadejściu pierwszych przymrozków. Materiał ochraniający powinien być przepuszczalny – może to być słoma, worki jutowe lub agrowłóknina. Rośliny osłonić można także przez kopczykowanie (kopczyki powinny mieć 20–30 cm wysokości) lub ściółkowanie podłoża wokół pni drzew i krzewów.
Tekst: Michał Mazik
Przeczytaj też:
- Okrywanie roślin na zimę. Jak przygotować rośliny w ogrodzie do zimy?
- Jak i kiedy przesadzać rododendrony?
- Przesadzanie hortensji jesienią. Kiedy najlepiej przesadzać hortensje? Jak przesadzać hortensje?