Późna jesień to najlepszy termin pobierania zrazów, czyli pędów drzew owocowych przeznaczonych do szczepienia

2012-11-13 11:07 Opracowanie: redakcja Wymarzonyogrod.pl

Późną jesienią drzewa owocowe kończą swoją wegetację i wchodzą w stan spoczynku. To znakomity okres na pobieranie zrazów drzew owocowych.

Jesienią, gdy z drzew owocowych opadną liście, rośliny wchodzą w stan spoczynku. To najlepszy termin na pobieranie zrazów, czyli pędów przeznaczonych do szczepienia drzew owocowych.
Do pobierania zrazów do szczepienia drzew owocowych nadają się jednoroczne, silne i zdrowe pędy z dobrze wykształconymi pąkami. Pędy takie ścina się z zewnętrznej części korony drzewa. Powinny mieć więcej niż 40 cm długości i powyżej 5 mm średnicy. Każdy pęd tnie się potem na 3–4 zrazy. Ścięte pędy wiąże się w pęczki i oznacza przyczepiając kartkę bądź etykietę z nazwą odmiany. Tak pobrane pędy przechowuje się w pomieszczeniu o temperaturze 0–2 stopnie Celsjusza, w którym panuje dość wysoka wilgotność (aby pędy nie wyschły). Niska temperatura spowoduje, że pąki na pobranych pędach będą przez okres przechowywania uśpione. Zrazy umieszcza się w pojemnikach wypełnionych piaskiem z niewielkim dodatkiem torfu, zagłębione w ten sposób, aby większa część pędu była zakryta podłożem. Podłoże w pojemnikach musi być stale wilgotne ale nie mokre.
Zrazy przechowujemy do czasu szczepienia, czyli przełomu lutego i marca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE