Sadzenie powojników - jak prawidłowo sadzić powojniki
Powojniki to popularne pnącza o ozdobnych kwiatach, które chętnie sadzimy w ogrodach. Jak prawidłowo sadzić powojniki w gruncie? Sadzenie powojników: poradnik.
Autor: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy
Dół, do którego sadzimy powojniki, należy wypełnić mieszaniną miejscowej ziemi z torfem i ziemią kompostową
Przed zakupem i posadzeniem powojników w ogrodzie trzeba zastanowić się na doborem właściwej dla nas odmiany powojnika, szczególnie pod względem jej wymagań i warunków, jakie jesteśmy w stanie jej zapewnić, ale także wysokości rośliny czy terminu kwitnienia. Kupując powojniki należy wybierać rośliny uprawiane w minimum 2-litrowych pojemnikach, po uprzednim sprawdzeniu, czy system korzeniowy jest dobrze wykształcony. Powojniki w pojemnikach można sadzić w ciągu całego sezonu wegetacyjnego, także jesienią.
Jak sadzić powojniki: krok po kroku
Przed posadzeniem pojemnik z powojnikiem dobrze zanurzyć w wodzie na kilka minut, aby podłoże mocno nasiąkło. Następnie delikatnie wystukujemy roślinę z pojemnika, starając się nie rozbić bryły korzeniowej. Jeśli sadzimy powojniki w gruncie, dół powinien mieć wymiary co najmniej 60 x 60 x 60 cm. Kiedy gleba jest ciężka i gliniasta, krawędzie dołu należy ponacinać łopatą, a na jego dnie obowiązkowo umieścić drenaż. Dół wypełniamy mieszaniną miejscowej ziemi z torfem i ziemią kompostową. Powojniki wielkokwiatowe, powojniki z grupy Viticella oraz powojniki z grupy Texensis sadzimy 5-10 cm głębiej niż rosły w pojemniku. Powojniki botaniczne z grupy Atragene i grupy Tangutica oraz powojniki bylinowe należy sadzić na tej samej wysokości lub 1 cm głębiej niż rosły dotychczas.Film pokazuje jak dobrać i dobrze posadzić powojnik w ogrodzie oraz jak stworzyć mu warunki do dobrego wzrostu i pięknego kwitnienia przez wiele lat. Mowa jest w nim między innymi o wyborze stanowiska, nawadnianiu, odwadnianiu i nawożeniu.
Autor: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy