Sadzenie powojników - jak prawidłowo sadzić powojniki

2015-03-11 11:04

Powojniki to popularne pnącza o ozdobnych kwiatach, które chętnie sadzimy w ogrodach. Jak prawidłowo sadzić powojniki w gruncie? Sadzenie powojników: poradnik.

Przed zakupem i posadzeniem powojników w ogrodzie trzeba zastanowić się na doborem właściwej dla nas odmiany powojnika, szczególnie pod względem jej wymagań i warunków, jakie jesteśmy w stanie jej zapewnić, ale także wysokości rośliny czy terminu kwitnienia.  Kupując powojniki należy wybierać rośliny uprawiane w minimum 2-litrowych pojemnikach, po uprzednim sprawdzeniu, czy system korzeniowy jest dobrze wykształcony. Powojniki w pojemnikach można sadzić w ciągu całego sezonu wegetacyjnego,  także jesienią.

Jak sadzić powojniki: krok po kroku

Przed posadzeniem pojemnik z powojnikiem dobrze zanurzyć w wodzie na kilka minut, aby podłoże mocno nasiąkło. Następnie delikatnie wystukujemy roślinę z pojemnika, starając się nie rozbić bryły korzeniowej. Jeśli sadzimy powojniki w gruncie, dół powinien mieć wymiary co najmniej 60 x 60 x 60 cm. Kiedy gleba jest ciężka i gliniasta, krawędzie dołu należy ponacinać łopatą, a na jego dnie obowiązkowo umieścić drenaż. Dół wypełniamy mieszaniną miejscowej ziemi z torfem i ziemią kompostową. Powojniki wielkokwiatowe, powojniki z grupy Viticella oraz powojniki z grupy Texensis sadzimy 5-10 cm głębiej niż rosły w pojemniku. Powojniki botaniczne z grupy Atragene i grupy Tangutica oraz powojniki bylinowe należy sadzić na tej samej wysokości lub 1 cm głębiej niż rosły dotychczas.Film pokazuje jak dobrać i dobrze posadzić powojnik w ogrodzie oraz jak stworzyć mu warunki do dobrego wzrostu i pięknego kwitnienia przez wiele lat. Mowa jest w nim między innymi o wyborze stanowiska, nawadnianiu, odwadnianiu i nawożeniu.

>>>Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada jak prawidłowo sadzić powojniki do gruntu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE