Powojniki - sadzenie: jak prawidłowo sadzić powojniki [WIDEO]

2015-03-11 11:04 CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Powojniki to popularne pnącza o ozdobnych kwiatach, które chętnie sadzimy w ogrodach. Jak prawidłowo sadzić powojniki w gruncie? Sadzenie powojników: poradnik.

Przed zakupem i posadzeniem powojników w ogrodzie trzeba zastanowić się na doborem właściwej dla nas odmiany powojnika, szczególnie pod względem jej wymagań i warunków, jakie jesteśmy w stanie jej zapewnić, ale także wysokości rośliny czy terminu kwitnienia. 
Kupując powojniki należy wybierać rośliny uprawiane w minimum 2-litrowych pojemnikach, po uprzednim sprawdzeniu, czy system korzeniowy jest dobrze wykształcony. Powojniki w pojemnikach można sadzić w ciągu całego sezonu wegetacyjnego,  także jesienią.

Jak sadzić powojniki: krok po kroku

Przed posadzeniem pojemnik z powojnikiem dobrze zanurzyć w wodzie na kilka minut, aby podłoże mocno nasiąkło. Następnie delikatnie wystukujemy roślinę z pojemnika, starając się nie rozbić bryły korzeniowej. Jeśli sadzimy powojniki w gruncie, dół powinien mieć wymiary co najmniej 60 x 60 x 60 cm. Kiedy gleba jest ciężka i gliniasta, krawędzie dołu należy ponacinać łopatą, a na jego dnie obowiązkowo umieścić drenaż. Dół wypełniamy mieszaniną miejscowej ziemi z torfem i ziemią kompostową.

Powojniki wielkokwiatowe, powojniki z grupy Viticella oraz powojniki z grupy Texensis sadzimy 5-10 cm głębiej niż rosły w pojemniku. Powojniki botaniczne z grupy Atragene i grupy Tangutica oraz powojniki bylinowe należy sadzić na tej samej wysokości lub 1 cm głębiej niż rosły dotychczas.

Film pokazuje jak dobrać i dobrze posadzić powojnik w ogrodzie oraz jak stworzyć mu warunki do dobrego wzrostu i pięknego kwitnienia przez wiele lat. Mowa jest w nim między innymi o wyborze stanowiska, nawadnianiu, odwadnianiu i nawożeniu.

>>>Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada jak prawidłowo sadzić powojniki do gruntu

 

Powojniki - kwitnące pnącza [WIDEO]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE