POMIDORY CHOROBY. Najczęstsze choroby pomidorów gruntowych - objawy i zwalczanie

2018-03-15 13:03 Paweł Romanowski

Pomidory choroby: objawy i zwalczanie. Zobacz, jakie są najczęstsze choroby pomidorów uprawianych w ogrodzie (zaraza ziemniaka, mączniak prawdziwy pomidora, szara pleśń na pomidorach).

Pomidory choroby: poradnik. Pomidory to bardzo popularne warzywa uprawiane w gruncie w przydomowych warzywnikach. Niestety są porażane przez różne choroby, a ich lista jest długa. Podpowiadamy jak rozpoznać najczęściej występujące choroby pomidorów oraz czym je skutecznie zwalczać. Warto pamiętać, aby nie uprawiać pomidorów rok po roku po sobie oraz w bliskim sąsiedztwie papryki lub ziemniaków, ani na stanowisku po tych roślinach.

Przeczytaj też: Lazury do drewna - jakie wybrać i kiedy stosować >>>

Spis treści

  1. Pomidory choroby: zaraza ziemniaka
  2. Pomidory choroby: mączniak prawdziwy pomidora
  3. Pomidory choroby: szara pleśń na pomidorze

Pomidory choroby: zaraza ziemniaka

Choroby pomidorów objawy: zaraza ziemniaka. Wbrew swojej nazwie to najgroźniejsza choroba pomidora (jest on spokrewniony z ziemniakiem). Zaraza ziemniaka jest szczególnie groźna w chłodne i deszczowe lata. Pierwsze infekcje tej choroby pomidora widoczne są już w czerwcu. Na liściach pomidorów pojawiają się szybko rozrastające się szare plamy. Nerwy liściowe i pędy czernieją i zamierają. Podobne plamy pojawiają się także na owocach. Przy dużej wilgotności na plamach pojawia się biały nalot.

Choroby pomidorów zwalczanie: zaraza ziemniaka. Porażone zarazą ziemniaka pomidory zamierają w ciągu kilku dni. Od pojawienia się pierwszych objawów choroby pomidory należy opryskać fungicydami – Amistar (zwalcza także szarą pleśń), Bravo, Gwarant, Previcur lub Timorex Gold (zwalcza także mączniaka prawdziwego pomidora).

>>Przeczytaj też: Choroby roślin. Jakie choroby porażają rośliny w ogrodzie. Objawy i rozpoznawanie chorób roślin

Pomidory choroby: mączniak prawdziwy pomidora

Choroby pomidorów objawy: mączniak prawdziwy pomidora. Objawy porażenia pomidora mączniakiem prawdziwym widoczne są w postaci białego naloty, najpierw są to białe plamki na górnej stronie liścia, które szybko zlewają się ze sobą i stopniowo pokrywają cały liść. Biały nalot może pojawić się także na ogonkach liściowych i pędach pomidorów. Ta choroba pomidorów sukcesywnie przemieszcza się od dołu do góry rośliny. Zarodniki przemieszczają się z prądem powietrza zarażając sąsiednie rośliny.

Choroby pomidorów zwalczanie: mączniak prawdziwy pomidora. Zwalczanie rozpoczynamy już w momencie zauważania pierwszych drobnych plamek na liściach pomidorów. Stosujemy fungicydy Tiowol, Topsin (zwalcza również szarą pleśń), Nimrod lub Timorex Gold (zwalcza także zarazę ziemniaka).

>>Przeczytaj też: Mączniak prawdziwy: choroby roślin. Mączniak prawdziwy: objawy i zwalczanie. Jakie rośliny atakuje ta choroba

Pomidory choroby: szara pleśń na pomidorze

Choroby pomidorów objawy: szara pleśń na pomidorze. Grzyb poraża najczęściej resztki okwiatu, szypułki kwiatowe oraz miejsca po oberwanych liściach. Na łodygach pomidorów tworzą się szare, stopniowo powiększające się plamy, pokryte są charakterystycznym białym nalotem. Roślina bardzo często zamiera powyżej porażenia. Związki owoców i same owoce gniją od piętki. Tej chorobie pomidorów sprzyjają długotrwałe opady oraz duże zagęszczenie roślin.

Choroby pomidorów zwalczanie: szara pleśń na pomidorze. Zabieg opryskiwania powinno się wykonać zapobiegawczo lub bezpośrednio po zauważeniu pierwszych objawów szarej pleśni na pomidorach jednym z preparatów Amistar (zwalcza także zarazę ziemniaka), Dithane NeoTec, Polyram, Switch, Topsin (zwalcza również mączniaka prawdziwego pomidora).

Warzywa na balkon - pomidory

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE