ORZECH WŁOSKI: szkodniki i choroby orzecha włoskiego

2014-09-29 12:23

Orzech włoski może być porażany przez choroby i atakowany przez szkodniki. Poznaj najczęściej występujące choroby i szkodniki orzecha włoskiego. Zwalczanie chorób i szkodników orzecha włoskiego.

orzech-wloski
Autor: www.thinkstockphotos.com Orzech włoski może być porażany przez choroby i atakowany przez szkodniki

Kluczem do bezproblemowej uprawy orzecha włoskiego (łac. Juglans regia) jest prawidłowa uprawa i spełnienie podstawowych wymagań rośliny. Czasem jednak nawet dobrze zadbane drzewo może ucierpieć z powodu chorób i szkodników.
Najczęściej występującymi na orzechu włoskim chorobami są: antraknoza, bakteryjna zgorzel oraz mączniak prawdziwy. Ze szkodników orzech włoski jest najczęściej atakowany przez mszyce i szpeciela pilśniowca orzechowego.

Choroby orzecha włoskiego

  • Antraknoza orzecha włoskiego – to najgroźniejsza choroba grzybowa orzecha włoskiego. Jej źródłem mogą być m.in. stare liście. Infekcja rośliny najczęściej następuje wilgotnej pogody. Objawy choroby są widoczne zarówno na liściach, pędach, jak i owocach. Na liściach (między nerwami) pojawiają się duże żółte plamy, które z czasem brunatnieją. Zainfekowany liść ostatecznie usycha. Na spodniej stronie blaszki liściowej można zobaczyć czarne zarodniki grzyba. Podobne objawy występują na owocach. Natomiast porażone pędy zamierają. Zwalczanie: opryski stosuje się przed kwitnieniem (po rozwinięciu pierwszych liści) i po kwitnieniu. W Polsce specjalistyczne preparaty na tę chorobę nie są zarejestrowane. Warto zastosować więc uniwersalny Miedzian.
  • Bakteryjna zgorzel orzecha włoskiego – to choroba wywołana przez bakterie. Na liściach i owocach występują brunatne lub czarne plamy, a pędy zamierają. Oznaki są więc podobne jak w przypadku antraknozy, różnicą jest wielkość plam (przy zgorzeli są mniejsze) i oczywiście brak zarodników. Zwalczanie: podobnie jak przy antraknozie (Miedzian stosowany przed rozwojem liści).
  • Mączniak prawdziwy – choroba grzybowa, która najczęściej występuje na młodych drzewkach orzecha włoskiego. Na roślinie (w szczególności na liściach) występuje charakterystyczny białawy, watowaty nalot. Wzrost drzewa ulega zahamowaniu. Zwalczanie: usuwanie porażonych części rośliny. Stosowanie preparatu Miedzian lub Dithane.

Szkodniki orzecha włoskiego

  • Mszyce – atakują w szczególności drzewa orzecha włoskiego osłabione np. przez mróz, chorobę, niewłaściwą uprawę. Owady mogą mieć różną barwę, zwykle ich wielkość nie przekracza 3–5 mm. Szkodniki opanowują całą roślinę, w szczególności blaszki i ogonki liściowe. Zaatakowane liście żółkną, skręcają się i opadają. Zwalczanie: stosowanie standardowych preparatów zwalczających mszyce, np. Pirimor, Karate Zeon, Afik lub gnojówek ekologicznych, np. z pokrzywy, czosnku.
  • Szpeciel pilśniowiec orzechowy – to roztocz, który wysysa sok z liści (podobnie jak mszyce). Zimuje w pąkach. Objawy zaatakowania przez szpeciela są podobne jak obawy żerowania mszyc: zwijanie, żółknięcie i opadanie liści. Zwalczanie: stosowanie ogólnych preparatów na roztocza (np. Magus).
orzech-wloski
Autor: www.thinkstockphotos.com Orzech włoski może być porażany przez choroby i atakowany przez szkodniki