ORZECH WŁOSKI: szkodniki i choroby orzecha włoskiego

2014-09-29 12:23
orzech-wloski
Autor: www.thinkstockphotos.com Orzech włoski może być porażany przez choroby i atakowany przez szkodniki

Orzech włoski może być porażany przez choroby i atakowany przez szkodniki. Poznaj najczęściej występujące choroby i szkodniki orzecha włoskiego. Zwalczanie chorób i szkodników orzecha włoskiego.

Kluczem do bezproblemowej uprawy orzecha włoskiego (łac. Juglans regia) jest prawidłowa uprawa i spełnienie podstawowych wymagań rośliny. Czasem jednak nawet dobrze zadbane drzewo może ucierpieć z powodu chorób i szkodników.
Najczęściej występującymi na orzechu włoskim chorobami są: antraknoza, bakteryjna zgorzel oraz mączniak prawdziwy. Ze szkodników orzech włoski jest najczęściej atakowany przez mszyce i szpeciela pilśniowca orzechowego.

Choroby orzecha włoskiego

  • Antraknoza orzecha włoskiego – to najgroźniejsza choroba grzybowa orzecha włoskiego. Jej źródłem mogą być m.in. stare liście. Infekcja rośliny najczęściej następuje wilgotnej pogody. Objawy choroby są widoczne zarówno na liściach, pędach, jak i owocach. Na liściach (między nerwami) pojawiają się duże żółte plamy, które z czasem brunatnieją. Zainfekowany liść ostatecznie usycha. Na spodniej stronie blaszki liściowej można zobaczyć czarne zarodniki grzyba. Podobne objawy występują na owocach. Natomiast porażone pędy zamierają. Zwalczanie: opryski stosuje się przed kwitnieniem (po rozwinięciu pierwszych liści) i po kwitnieniu. W Polsce specjalistyczne preparaty na tę chorobę nie są zarejestrowane. Warto zastosować więc uniwersalny Miedzian.
  • Bakteryjna zgorzel orzecha włoskiego – to choroba wywołana przez bakterie. Na liściach i owocach występują brunatne lub czarne plamy, a pędy zamierają. Oznaki są więc podobne jak w przypadku antraknozy, różnicą jest wielkość plam (przy zgorzeli są mniejsze) i oczywiście brak zarodników. Zwalczanie: podobnie jak przy antraknozie (Miedzian stosowany przed rozwojem liści).
  • Mączniak prawdziwy – choroba grzybowa, która najczęściej występuje na młodych drzewkach orzecha włoskiego. Na roślinie (w szczególności na liściach) występuje charakterystyczny białawy, watowaty nalot. Wzrost drzewa ulega zahamowaniu. Zwalczanie: usuwanie porażonych części rośliny. Stosowanie preparatu Miedzian lub Dithane.

Szkodniki orzecha włoskiego

  • Mszyce – atakują w szczególności drzewa orzecha włoskiego osłabione np. przez mróz, chorobę, niewłaściwą uprawę. Owady mogą mieć różną barwę, zwykle ich wielkość nie przekracza 3–5 mm. Szkodniki opanowują całą roślinę, w szczególności blaszki i ogonki liściowe. Zaatakowane liście żółkną, skręcają się i opadają. Zwalczanie: stosowanie standardowych preparatów zwalczających mszyce, np. Pirimor, Karate Zeon, Afik lub gnojówek ekologicznych, np. z pokrzywy, czosnku.
  • Szpeciel pilśniowiec orzechowy – to roztocz, który wysysa sok z liści (podobnie jak mszyce). Zimuje w pąkach. Objawy zaatakowania przez szpeciela są podobne jak obawy żerowania mszyc: zwijanie, żółknięcie i opadanie liści. Zwalczanie: stosowanie ogólnych preparatów na roztocza (np. Magus).
orzech-wloski
Autor: www.thinkstockphotos.com Orzech włoski może być porażany przez choroby i atakowany przez szkodniki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE