Czy oprysk na kleszcze jest rzeczywiście najskuteczniejszym sposobem na ich eliminację z naszego ogrodu?
Jak pozbyć się kleszczy na działce? Czym pryskać na kleszcze w ogrodzie? Jakie preparaty naturalne, a jakie chemiczne są najlepsze na kleszcze? Problem kleszczy powrócił - są one zagrożeniem zarówno dla nas, jak i naszych zwierząt. Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Czy opryski na kleszcze są skuteczne?
Spis treści
- Jak atakują kleszcze i dlaczego są groźne?
- Jak ograniczyć obecność kleszczy w ogrodzie?
- Opryski na kleszcze naturalnymi preparatami - co najlepsze?
- Jaki jest najskuteczniejszy środek chemiczny na kleszcze?
- Kiedy najlepiej zrobić oprysk na kleszcze?
Jak atakują kleszcze i dlaczego są groźne?
Kleszcze "czekają" w trawach, zaroślach, na liściach krzewów lub innych roślin i polują na ofiarę, której czepiają się dzięki odnóżom i haczykowatym pazurkom. Chwytają się zazwyczaj ubrania, włosów, skóry, zwierzęcej sierści (zwierząt domowych lub dzikich, np. myszy, szczurów, kun).
Powszechnie wiadomo, że kleszcze są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych ze względu na przenoszone przez nie groźne choroby, między innymi boreliozę czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych, które mogą powodować groźne powikłania, prowadzące do trwałej utraty zdrowia, a nawet śmierci. Ocenia się, iż obecnie na terenie Polski co trzeci kleszcz może być nosicielem przynajmniej jednej choroby (a nierzadko kilku).
Autor: GettyImages
Kleszcze mogą przenosić groźne dla człowieka choroby
Jak ograniczyć obecność kleszczy w ogrodzie?
Kleszcze lubią przede wszystkim miejsca wilgotne stale zacienione i tutaj można je spotkać najczęściej. Z tego względu planowanie nasadzeń głównie w nasłonecznionych miejscach ogrodu znacznie ograniczy ilość siedlisk sprzyjających przetrwaniu kleszczy.
Warto także zadbać o właściwe składowanie i przetrzymywanie różnego rodzaju przedmiotów w ogrodzie i przy domu, m.in. drewna kominkowego, które najlepiej magazynować w suchym, nasłonecznionym miejscu, w niewielkiej odległości od domu i nie bezpośrednio na ziemi, ale np. na paletach.
Lepiej unikać również pozostawiania w ogrodzie zalegających resztek roślinnych, pryzm liści itp. Szczególnie należy wziąć pod uwagę miejsca, gdzie często przemieszczamy się my i domowe zwierzęta. Zwróćmy też uwagę na miejsca, gdzie trawnik styka się z rosnącymi w cieniu krzewami i innymi roślinami ogrodowymi.
Na ograniczenie występowania kleszczy w ogrodzie ma wpływ:
- regularne koszenie trawnika i utrzymywanie go na niskiej wysokości,
- stosowanie ściółki z kory, żwiru lub innych materiałów utrudniających przemieszczanie się kleszczy,
- sadzenie roślin odstraszających kleszcze, takich jak wrotycz pospolity, kocimiętka Faassena, lawenda, rozmaryn lekarski.
Opryski na kleszcze naturalnymi preparatami - co najlepsze?
Do zwalczania kleszczy zawsze warto najpierw zastosować profilaktycznie środki naturalne, które nie zawierają substancji chemicznych, a raczej odstraszają lub w sposób mechaniczny unieszkodliwią szkodnika lub uniemożliwiają jego rozwój.
Są to między innymi preparaty pochodzenia organicznego, np. oparte na oleju rydzowym, z których sporządza się roztwór wodny, a następnie opryskuje rośliny lub inne miejsca. Po oprysku cienka, lepka i szczelna powłoka pokrywa kleszcze i całkowicie je unieruchamia, a także zatyka otwory oddechowe (przetchlinki), co powoduje ich wyeliminowanie (uniemożliwia także rozwój złożonych jaja).
Warto takie opryski wykonywać możliwie jak najwcześniej wiosną, aby ograniczać występowanie i rozwój kleszczy. W sprzedaży można spotkać także preparaty/środki naturalne, będące wyciągami różnych roślin, których zapach lub inne właściwości odstraszają kleszcze. Często działają również odstraszająco na komary.
Jaki jest najskuteczniejszy środek chemiczny na kleszcze?
W sprzedaży dostępnych jest wiele preparatów (różnych producentów) dedykowanych do zwalczania kleszczy, które oparte są na kilku substancjach, głównie z grupy pyretroidów (np. alfa-cypermetryna, cypermetryna, deltametryna, permetryna). Są to skuteczne środki, które znacznie ograniczają występowanie kleszczy i - co ważne - działają na owady w każdym ich stadium rozwoju: na larwy (nimfy), postać dorosłą i jaja.
Stosować należy (zawsze zgodnie z instrukcją!) wyłącznie preparaty na kleszcze dopuszczone do obrotu i dozwolone w użytku amatorskim, czyli w ogrodach. Liczba takich środków corocznie się zmienia, dlatego należy zapytać w punkcie sprzedaży o odpowiednie środki.
Kiedy najlepiej zrobić oprysk na kleszcze?
Na wykonanie oprysku na kleszcze najlepiej wybrać lekko pochmurny, bezwietrzny dzień oraz porę dnia, kiedy owady pożyteczne (pszczoły, trzmiele) są mniej aktywne i nie będą narażone na kontakt z substancją chemiczną (rano lub wieczorem). Zwykle wystarczy wykonać oprysk raz w miesiącu w okresie od końca marca do sierpnia.
Przeczytaj też:
- Komary w ogrodzie, na balkonie i tarasie – jak się ich pozbyć?
- Odkomarzanie ogrodu i działki – czy to skuteczny zabieg zwalczania komarów?