Ognik szkarłatny - cięcie. Czy ognika się przycina? Co daje cięcie ognika? Kiedy przycinać ogniki?
Ognik szkarłatny to bardzo popularny ozdobny krzew ogrodowy. Wiosną cieszy bujnymi kwiatostanami, a jesienią kolorowymi owocami. Czy ognik szkarłatny wymaga cięcia? Kiedy i jak przycinać ognik szkarłatny? Wszystko o cięciu ognika szkarłatnego w tym artykule.
Autor: GettyImages
Ognik szkarłatny wyjątkowo efektownie prezentuje się w okresie owocowania
Spis treści
- Kiedy można ciąć ognika?
- Cięcie ognika po posadzeniu
- Cięcie ognika szkarłatnego uprawianego jako soliter
- Jak przycinać żywopłoty z ognika szkarłatnego?
- Cięcie w przypadku przemarznięcia ognika szkarłatnego
Ognik szkarłatny (łac. Pyracantha coccinea) to krzew, który dekoruje ogród cały rok. Szczególną uwagę wzbudza jednak jesienią, gdy pojawiają się na nim kiście intensywnie żółtych, pomarańczowych lub czerwonych owoców.
Ogniki szkarłatne dobrze wyglądają zarówno sadzone pojedynczo (tzw. soliter), jak i w grupach, a także w połączeniu z innymi krzewami. Można z nich również tworzyć ciekawe żywopłoty. Czy cięcie ma duży wpływ na jego kwitnienie i owocowanie ognika szkarłatnego?
Kiedy można ciąć ognika?
Ognik szkarłatny dobrze reaguje nawet na intensywne cięcie. Zabieg ten – w zależności od metody – wykonuje się wiosną lub latem. Dodatkowo, każdej wiosny zaleca się usuwać zeszłoroczne owoce, aby nie osłabiały wzrostu i kwitnienia ognika.
Cięcie ognika po posadzeniu
Po raz pierwszy przycinamy krzew ognika zaraz po jego posadzeniu w ogrodzie. Podczas cięcia skrócić należy o połowę pędy boczne krzewu. Dzięki temu roślina szybciej i silniej się rozkrzewi i zagęści, dzięki czemu ładniejszy będzie jej pokrój.
Cięcie ognika szkarłatnego uprawianego jako soliter
Krzewy luźno rosnące powinno się ciąć w marcu. Należy wtedy usunąć pędy chore, uszkodzone i przemarznięte. Od marca do maja warto przyciąć także wystające pędy boczne. Prawidłowo wykonane przed kwitnieniem cięcie efektywnie poprawi intensywność owocowania ognika, zwiększając jego walory dekoracyjne.
Autor: GettyImages
Ognik szkarłatny wyjątkowo efektownie prezentuje się w okresie owocowania
Jak przycinać żywopłoty z ognika szkarłatnego?
Ogniki formowane na żywopłoty zwykle przycina się dwa razy do roku, ale oba zabiegi należy przeprowadzić latem. Pierwszym terminem cięcia jest czerwiec, drugim sierpień – gdy zaczynają dojrzewać owoce. Należy skracać lub usuwać pędy w taki sposób, aby zachować zwarty pokrój krzewu. Jednocześnie trzeba unikać okaleczania i usuwania owocostanów.
Cięcie w przypadku przemarznięcia ognika szkarłatnego
Całkowicie przemarznięte pędy ognika należy przyciąć aż do żywej tkanki. Jeśli wskutek ujemnej temperatury roślina straciła liście, pomocne może być mocne skrócenie wszystkich pędów. Ognik szkarłatny wolno się regeneruje, jednak przy częściowym zniszczeniu, można go jeszcze odratować.
Przeczytaj też:
- Posadź w ogrodzie rośliny, których owoce to przysmak ptaków
- 10 najpopularniejszych roślin na żywopłot