Cięcie ognika szkarłatnego - czy krzewy ognika trzeba przycinać? Co daje cięcie ognika

2019-03-07 8:09

Ognik szkarłatny to bardzo popularny ozdobny krzew ogrodowy. Wiosną cieszy bujnymi kwiatostanami, a jesienią kolorowymi owocami. Czy ognik szkarłatny wymaga cięcia? Kiedy i jak przycinać ognik szkarłatny?

Ognik szkarłatny (łac. Pyracantha coccinea) to krzew, który dekoruje ogród cały rok. Szczególną uwagę wzbudza jednak jesienią, gdy pojawiają się na nim kiście intensywnie żółtych, pomarańczowych lub czerwonych owoców. Czy cięcie ma duży wpływ na jego kwitnienie i owocowanie ognika szkarłatnego?
Ogniki szkarłatne dobrze wyglądają zarówno sadzone pojedynczo (tzw. soliter), jak i w grupach, a także w połączeniu z innymi krzewami. Można z nich również tworzyć ciekawe żywopłoty. Ognik szkarłatny dobrze reaguje nawet na intensywne cięcie. Zabieg ten – w zależności od metody – wykonuje się wiosną lub latem. Dodatkowo, każdej wiosny zaleca się usuwać zeszłoroczne owoce, aby nie osłabiały wzrostu i kwitnienia ognika.

>>Przeczytaj też: Rośliny, których owoce wabią ptaki

Cięcie ognika szkarłatnego uprawianego jako soliter

Krzewy luźno rosnące powinno się ciąć w marcu. Należy wtedy usunąć pędy chore, uszkodzone i przemarznięte. Od marca do maja warto przyciąć także wystające pędy boczne. Prawidłowo wykonane przed kwitnieniem cięcie efektywnie poprawi intensywność owocowania ognika, zwiększając jego walory dekoracyjne.

Cięcie ognika szkarłatnego w żywopłotach

Ogniki formowane na żywopłoty zwykle przycina się dwa razy do roku, ale oba zabiegi należy przeprowadzić latem. Pierwszym terminem cięcia jest czerwiec, drugim sierpień – gdy zaczynają dojrzewać owoce. Należy skracać lub usuwać pędy w taki sposób, aby zachować zwarty pokrój krzewu. Jednocześnie trzeba unikać okaleczania i usuwania owocostanów.

Cięcie w przypadku przemarznięcia ognika szkarłatnego

Całkowicie przemarznięte pędy ognika należy przyciąć aż do żywej tkanki. Jeśli wskutek ujemnej temperatury roślina straciła liście, pomocne może być mocne skrócenie wszystkich pędów. Ognik szkarłatny wolno się regeneruje, jednak przy częściowym zniszczeniu, można go jeszcze odratować.

Oczko wodne w ogrodzie
ognik
Autor: www.thinkstockphotos.com Ognik szkarłatny zimową porą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE