Czy należy obrywać liście pomidorów? Jak robić to prawidłowo? Najważniejsze wskazówki!
Obrywanie liści pomidorów to zabieg, który ma na celu ograniczenie występowania chorób oraz przyspieszenie dojrzewania owoców. Ale uwaga:- niewłaściwie wykonany może spowodować nieodwracalne szkody! Sprawdź zatem kiedy i jak przeprowadzić zabieg obrywania liści pomidorów.
Spis treści
- Czy obrywać liście pomidorów?
- Kiedy usuwać liście pomidorów?
- Które liście pomidorów obrywać?
- Jak prawidłowo obrywać liście pomidorów?
Pomidor z pewnością zasługuje na miano króla warzyw. Jednak abyśmy mogli cieszyć się jego wspaniałym smakiem, musimy troskliwie o niego zadbać, bo jak przystało na arystokrację, wiele od nas oczekuje.
Czy obrywać liście pomidorów?
Oprócz szeregu wykonywanych przy pomidorach ważnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak nawożenie, podlewanie, podwiązywanie czy usuwanie ”wilków” (młodych pędów wyrastających w kątach liści), powinniśmy też przeprowadzić u krzewów pomidorów usuwanie części liści. Zabieg mógłby wydawać się mało istotny, ale może spełniać kilka ważnych funkcji, dlatego lepiej go nie pomijać.
- Pomidory rosną szybko i tworzą imponującą masę zieloną. Duża liczba liści dobrze odżywia roślinę, ale też trochę jej przeszkadza, zasłaniając wnętrze krzewu i ograniczając dostęp światła do owoców, przez co dojrzewają one później, a poza tym są mniejsze, słabiej wybarwione, mniej słodkie i gorsze w smaku.
- Jeśli liści jest zbyt wiele, krzewy pomidorów wolniej wysychają po deszczu lub podlewaniu, przez co stają się doskonałym siedliskiem dla grzybów chorobotwórczych.
- Liście położone na pędzie najniżej są też często przy podlewaniu ochlapywane wodą i brudzone ziemią, przez co są najbardziej narażone na infekcje patogenami, które później przenoszą się na wyższe partie krzewu.
Zanim jednak przystąpimy do usuwania z pomidorów nadmiaru liści, musimy wiedzieć, jak to zrobić, gdyż źle wykonany zabieg może przynieść więcej szkody niż pożytku. Kiedy bowiem pozbawimy roślinę zbyt wielu liści, nie będzie miała jak wyżywić siebie i swoich owoców, dlatego wyda słabe plony. Podczas zabiegu możemy też wyrządzić roślinie krzywdę, narażając ją na choroby lub powodując poważne uszkodzenia pędów.
Przeczytaj też:
Autor: GettyImages
Podwiązywanie krzewów do palików to niezbędny zabieg pielęgnacyjny w uprawie pomidorów
Kiedy usuwać liście pomidorów?
Warto zacząć od tego, że do usuwania liści przystępujemy dopiero wtedy, gdy krzaki są już wyrośnięte i posiadają grona, na których dojrzewają pierwsze owoce (u odmian gruntowych można rozpocząć usuwanie lici trochę wcześniej, gdy owoce są podrośnięte, ale jeszcze zielone).
Które liście pomidorów obrywać?
Podczas zabiegu nie usuwamy jednorazowo z jednej rośliny więcej niż 1-3 liście, gdyż roślina musi mieć ich na tyle dużo, żeby dalej bez przeszkód mogła się rozwijać. Wyjątkiem mogą być jedynie mocno krzewiące się, samokończące pomidory gruntowe, które mają tendencję do silnego rozrastania się i tworzenia dużej liczby liści - z nich możemy oberwać jednorazowo nieco więcej liści, cały czas zachowując jednak równowagę miedzy tym, co usuwamy, a tym, co na krzewie pozostaje.
Trudno jednak odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile liści powinno pozostać na krzewie (sugeruje się, że od 15 do 20), bo to w dużej mierze zależy do pokroju, siły wzrostu i wielkości danej odmiany. Z wysokich roślin o smukłym pokroju i niezbyt dużej masie zielonej liści usuwa się mniej lub nie usuwa się ich wcale (z wyjątkiem uszkodzonych, przebarwionych, chorych lub zasychających), natomiast z gęstych, dobrze krzewiących się odmian liści można usunąć więcej, dlatego ważna jest obserwacja roślin i własna ocena sytuacji.
Poznaj:
Jak prawidłowo obrywać liście pomidorów?
Zabieg zawsze rozpoczynamy od usuwania liści pożółkłych, uszkodzonych, zdeformowanych, przebarwionych lub noszących ślady infekcji. Następnie przystępujemy do usuwania liści położonych najniżej na pędzie, pod pierwszym, dobrze wykształconym gronem. W miarę dalszego rozwoju rośliny (zwykle co kilka dni), możemy kontynuować usuwanie liści, zawsze pamiętając o pozostawieniu przy każdym gronie 1-2 najdorodniejszych liści (najlepiej od góry i z boku grona), które będą odżywiać owoce.
Liście możemy usuwać ręcznie bądź wycinać przy pomocy sekatora.
- Usuwając liście pomidorów ręcznie, delikatnie odłamujemy je palcami u nasady. Trzeba robić to ostrożnie, gdyż podczas odłamywania liści można zerwać wraz z ogonkiem fragment skórki z pędu lub - co gorsza - spowodować pęknięcie całego pędu (czasem się to zdarza). Wtedy przez ranę na pędzie łatwo mogą do wnętrza rośliny wnikać patogeny, a złamany krzak nie wyda plonu.
- Jeśli decydujemy się liście ściąć przy pomocy sekatora, to musimy wcześniej zdezynfekować jego ostrze, aby nie przenieść na krzew pomidora choroby z innych roślin, które były przycinane tym sekatorem wcześniej.
W obu przypadkach starajmy się usuwać cały liść, wraz z ogonkiem, wycinając go u podstawy jak najbliżej pędu. Jeśli przytniemy jedynie górną część liścia, pozostawiając ogonek lub jego fragment, to z czasem on obumrze i zacznie gnić, osłabiając roślinę i stając się dobrym miejscem do rozwoju patogenów chorobotwórczych.
Zabieg obrywania liści pomidorów rosnących w ogrodzie w gruncie zawsze przeprowadzamy w pogodny, suchy dzień, nigdy nie wykonując go podczas mokrej pogody, która sprzyja rozwojowi wszelkich infekcji (ułatwia przenoszenie się bakterii i zarodników grzybów) i utrudnia gojenie się ran.
Przeczytaj też:
- Te 3 zabiegi są konieczne, jeśli chcesz by pomidory dobrze rosły i owocowały!
- Kiedy i jak zbierać pomidory?