Obierki z ziemniaków jako nawóz. Jak zrobić nawóz z łupin ziemniaków? Jakie rośliny go lubią?

2024-02-09 14:17

Obierki z ziemniaków traktujemy najczęściej jako odpadki. Wyrzucamy, a czasami dodajemy do kompostownika. Jednak obierki mogą być także cennym materiałem do nawożenia roślin. Podpowiadamy, jak przygotować i dokarmiać rośliny nawozem z obierek. Jakie rośliny lubią taki nawóz?

Nawóz z obierek ziemniaków
Autor: GettyImages Nawóz z obierek z ziemniaków można stosować do wielu roślin, w tym krzewów owocowych

Spis treści

  1. Dlaczego warto zrobić nawóz z obierek ziemniaków?
  2. Jakie rośliny lubią obierki z ziemniaków?
  3. Jak zrobić nawóz z obierek ziemniaków?
  4. Na co są dobre obierki z ziemniaków?

Dlaczego warto zrobić nawóz z obierek ziemniaków?

To właśnie w skórce ziemniaka zawarte są cenne minerały i witaminy, sama bulwa jest znacznie uboższa w składniki odżywcze. Dlatego dietetycy często zalecają, by gotować ziemniaki wraz ze skórką (w mundurkach), by zachować cenne wartości warzywa. W skórce i blisko niej znajduje się najwięcej potasu, potem fosforu i magnezu. Ale też są inne pierwiastki, takie jak wapń, żelazo oraz w niewielkich ilościach cynk, miedź, molibden, chrom, jod, fluor i selen. Pod skórką ziemniaka dużo jest także witaminy C, witamin z grupy B (głównie B6), a także błonnik. Dlatego obierki ziemniaków bogate w tak wiele składników mineralnych można wykorzystać do przygotowania wartościowego nawozu dla roślin.

Jakie rośliny lubią obierki z ziemniaków?

Nawóz z obierek z ziemniaków można stosować do wielu roślin, warzyw, krzewów owocowych, a także kwiatów. Odżywka z obierek ziemniaków znakomicie nadaje się przede wszystkim do nawożenia malin, bo jest to krzew który potrzebuje dużych ilości potasu i fosforu. Dzięki takiemu nawozowi krzew powinien być pobudzony do wytwarzania wielu kwiatów i zawiązywania licznych owoców. Możemy też stosować ten nawóz do wzmacniania innych krzewów owocowych, takich jak porzeczki i agrest, a także truskawki.

Odżywka z obierek ziemniaków dobrze się też sprawdzi do nawożenia kwiatów ogrodowych i warzyw korzeniowych. Jednak powinniśmy unikać stosowania tego nawozu u roślin kwasolubnych, szczególnie omijamy borówki i hortensje. Nie powinno się również nawozić obierkami warzyw psiankowatych, w tym przede wszystkim papryki i pomidorów, bo możemy je narazić na zakażenie choroba grzybową – zarazą ziemniaczaną.

Jak zrobić nawóz z obierek ziemniaków?

Przygotowanie nawozu z obierek ziemniaków jest bardzo proste - wystarczy surowe obierki zalać wrzącą wodą w proporcji 1 do 10, czyli np. kilogram obierek na 10 litrów wody. Nawóz jest gotowy po przestudzeniu i przecedzeniu. Wybrane rośliny podlewamy raz na trzy-cztery tygodnie.

Przeczytaj też:

Na co są dobre obierki z ziemniaków?

Dzięki zawartym minerałom, wywar z obierek ziemniaków stanowi świetną odżywkę dla roślin.

  • Potas zawarty w łupinach wspiera krzewy i kwiaty w procesie kwitnienia, dzięki potasowi łatwiej tez zawiązują się owoce.
  • Z kolei fosfor pomaga roślinie w rozwoju systemu korzeniowego, ale także w kwitnieniu i owocowaniu.
  • Żelazo wraz z magnezem przyczyniają się do prawidłowego wzrostu roślin.

Obierki z ziemniaków możemy wykorzystać także w inny sposób z korzyścią dla ogrodu – nadają się do kompostowania. Jednak powinny być to skórki od zdrowych ziemniaków, również pozbawione pestycydów. W innym wypadku łatwo można przenieść choroby i grzyby do kompostu, a potem na inne rośliny. Zanim dodamy obierki do kompostu, dobrze je wcześniej wysuszyć.

Beszamel - jak kupować ziemniaki?