Jaie rośliny na nawóz zielony? Wysiew roślin na zielony nawóz

2014-09-16 15:50

Nawożenie to jeden z podstawowych zabiegów. Regularne stosowanie nawozów organicznych to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na podniesienie żyzności gleby. Jakie rośliny mogą być uprawiane na nawóz zielony: poradnik ogrodnika. Rośliny na nawóz zielony.

Coraz więcej osób szuka nawozów pochodzenia organicznego. Nawozy naturalne dobrze jest stosować w warzywniku czy sadzie. Podpowiadamy, jakie rośliny nadają się na nawozy zielone. Rośliny na nawóz zielony warto posiać wszędzie, gdzie to możliwe, a zwłaszcza: na rabatach po roślinach jednorocznych, w warzywniku po zbiorze warzyw, w miejscach jeszcze niezagospodarowanych. Na nawóz zielony stosuje się rośliny szybko i bujnie rosnące, z których po rozłożeniu w ziemi powstaje dużo urodzajnej próchnicy.

Rośliny na nawozy zielone

Rośliny na nawóz zielony wysiane i przekopane w odpowiednim terminie, gwarantują nie tylko wzbogacenie podłoża w cenne substancje organiczne, ale także chronią glebę przed nadmiernym rozwojem chwastów, transportują składniki pokarmowe z głębokich warstw podłoża na powierzchnię oraz zapobiegają erozji gleby. Do najbardziej powszechnych nawozów zielonych, zalicza się rośliny należące do rodziny bobowatych:

  • łubin żółty (łac. Lupinus luteus),
  • groch zwyczajny polny nazywany też peluszką (Pisum sativum subsp. arvense),
  • seradelę (Ornithopus)
  • oraz wykę kosmatą lub inaczej ozimą (Vicia villosa).

Te rośliny na nawóz zielony poza organiczną masą zieloną, dostarczają do podłoża bardzo cenny azot, zgromadzony na ich korzeniach przez bakterie brodawkowe, wiążące ten pierwiastek z powietrza. Rośliny bobowate zwykle wykorzystuje się jako poplon letni, przeznaczony do przekopania jesienią.

Wysiewanie nasion roślin na nawóz zielony

Aby jednak rośliny na nawóz zielony dobrze spełniły swoje zadanie, ich nasiona muszą zostać wysiane odpowiednio wcześnie (w lipcu lub najdalej na początku sierpnia), bo tylko wtedy zdążą wytworzyć dużą ilość masy zielonej.

Na poplon letni wykorzystuje się także rośliny z innych rodzin botanicznych, np.:

  • facelię błękitną (Phacelia tanacetifolia),
  • gorczycę białą (Sinapis alba),
  • słonecznik (Helianthus)
  • rzepak (Brassica napus L. var. napus).

Warto jednak pamiętać, że gorczycę i facelię należy wysiewać później, niż rośliny bobowate (od połowy do końca sierpnia), gdyż siane zbyt wcześnie, szybko zakwitną i nie wytworzą odpowiednio dużej masy zielonej.

Nawozy zielone możemy uzyskać także z roślin uprawianych jako międzyplon ozimy. Muszą to jednak być gatunki dobrze znoszące niskie temperatury jak wyka ozima czy rzepak ozimy. Nasiona tych roślin wysiewa się pod koniec lata lub jesienią. Norma wysiewu dla wszystkich roślin przeznaczonych na nawóz zielony, uzależniona jest od gatunku rośliny oraz rodzaju podłoża, dlatego przed uprawą należy zapoznać się z zaleceniami producenta (np. dla łubinu żółtego norma wynosi 180-250g/10m2, a dla seradeli 40-60 g/10m2).

Rośliny uprawiane na nawóz zielony w poplonie letnim, przekopuje się późną jesienią, natomiast gatunki ozime, uprawiane jako międzyplon ozimy, przekopuje się wiosną. Decydując się na uprawę roślin przeznaczonych na zielony nawóz, należy jednak pamiętać, że niewiele z nich poradzi sobie na słabym podłożu (łubin, seradela), dlatego przed wysiewem dobrze jest zastosować uzupełniające nawożenie mineralne, a także starannie przekopać i wyrównać glebę przeznaczoną pod ich uprawę.

>>Przeczytaj też: Nawozy organiczne: obornik, kompost, torf, kora, nawozy zielone

Poznaj lecznicze właściwości pokrzywy - do czego można wykorzystać pokrzywę [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.