Maliny: szkodniki malin. Jakie szkodniki najczęściej atakują maliny

2013-08-26 14:37 Paweł Romanowski
szkodniki-malin
Autor: photos.com

Maliny są chętnie uprawiane w ogrodach dla ich smacznych i zdrowych owoców. Czy wiesz, jakie szkodniki najczęściej atakują maliny? Szkodniki malin.

Maliny są atakowane przez rózne szkodniki roślin. Poznaj szkodniki, które najczęściej żerują na malinach i powodują, że krzewy malin nie rozwijają sie prawidłowo, plony są mniejsze, a owoce robaczywe. Oto najczęściej spotykane szkodniki malin.

Szkodniki malin: kwieciak malinowiec

Młode, czarne chrząszcze kwieciaka malinowca wygryzają dziurki w liściach. Samice składają jaja do pąków kwiatowych. Z jaj wykluwają się larwy, które żerują wewnątrz pąków kwiatowych, ograniczając w ten sposób kwitnienie i owocowanie. Kwieciaka malinowca zwalczają preparaty wymienione do zwalczania kistnika malinowca. Rośliny opryskujemy  w okresie masowego pojawienia się osobników dorosłych.

Szkodniki malin: kistnik malinowiec

Kistnik malinowiec to niewielki chrząszcz, który wyrządza poważne szkody. Chrząszcze zjadają liście oraz żerują w pąkach kwiatowych i rozwiniętych kwiatach, zjadając przede wszystkim pręciki i dno kwiatowe. W wyniku ich żerowania plon owoców jest znacznie niższy. Największe szkody powodują jednak larwy chrząszcza żerujące w owocach powodując „robaczywienie malin”. Szkodnika zwalcza się w okresie masowego pojawienia się osobników dorosłych – tj. na 10-14 dni przed początkiem kwitnienia. Warto zastosować jeden z preparatów – Fastac, Karate Zeon, Kung-Fu lub Calypso.

Szkodniki malin: przędziorek chmielowiec i przędziorek malinowiec

Przędziorki - groźne szkodniki roślin - żerują na dolnej stronie liścia, nakłuwając tkankę i wysysając z rośliny sok. Zaatakowane rośliny są osłabione i gorzej rosną i plonują. Na liściach widoczne są żółte plamki oraz charakterystyczna delikatna pajęczynka. Silnie porażone liście brązowieją i zasychają. Zwalczanie warto rozpocząć przed kwitnieniem malin, ewentualnie po pełni kwitnienia. W razie konieczności zabiegi powtarzamy po zbiorze owoców. Skuteczny jest preparat Ortus 05 SC.

szkodniki-malin
Autor: photos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
adrian
|

Witam
Jak nazywa się ten robak/larwa na ostatnim zdjęciu?
pozdrawiam