Szkodniki malin: kwieciak malinowiec, kistnik malinowiec i przędziorek malinowiec

2013-08-26 14:37
szkodniki-malin
Autor: photos.com

Kwieciak malinowiec, kistnik malinowiec i przędziorek malinowiec to szkodniki najczęściej atakujące maliny - krzewy, które są bardzo chętnie uprawiane w ogrodach dla ich smacznych i zdrowych owoców. Szkodniki malin - objawy i zwalczanie.

Maliny są atakowane przez różne szkodniki roślin. Poznaj szkodniki, które najczęściej żerują na malinach i powodują, że krzewy malin nie rozwijają sie prawidłowo, plony są mniejsze, a owoce robaczywe. Oto najczęściej spotykane szkodniki malin.

Szkodniki malin: kwieciak malinowiec

Młode, czarne chrząszcze kwieciaka malinowca wygryzają dziurki w liściach. Samice składają jaja do pąków kwiatowych. Z jaj wykluwają się larwy, które żerują wewnątrz pąków kwiatowych, ograniczając w ten sposób kwitnienie i owocowanie.

Kwieciaka malinowca zwalczają preparaty wymienione do zwalczania kistnika malinowca. Rośliny opryskujemy  w okresie masowego pojawienia się osobników dorosłych.

Szkodniki malin: kistnik malinowiec

Kistnik malinowiec to niewielki chrząszcz, który wyrządza poważne szkody. Chrząszcze zjadają liście oraz żerują w pąkach kwiatowych i rozwiniętych kwiatach, zjadając przede wszystkim pręciki i dno kwiatowe. W wyniku ich żerowania plon owoców jest znacznie niższy. Największe szkody powodują jednak larwy chrząszcza żerujące w owocach powodując „robaczywienie malin”.

Kistnika malinowca zwalcza się w okresie masowego pojawienia się osobników dorosłych – tj. na 10-14 dni przed początkiem kwitnienia. Warto zastosować jeden z preparatów – Fastac, Karate Zeon, Kung-Fu lub Calypso.

Szkodniki malin: przędziorek chmielowiec i przędziorek malinowiec

Przędziorki - groźne szkodniki roślin - żerują na dolnej stronie liścia, nakłuwając tkankę i wysysając z rośliny sok. Zaatakowane rośliny są osłabione i gorzej rosną i plonują. Na liściach widoczne są żółte plamki oraz charakterystyczna delikatna pajęczynka. Silnie porażone liście brązowieją i zasychają.

Zwalczanie przędziorków warto rozpocząć przed kwitnieniem malin, ewentualnie po pełni kwitnienia. W razie konieczności zabiegi powtarzamy po zbiorze owoców. Skuteczny jest preparat Ortus 05 SC.

Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE