Szkodniki malin: kwieciak malinowiec, kistnik malinowiec i przędziorek malinowiec
Kwieciak malinowiec, kistnik malinowiec i przędziorek malinowiec to szkodniki najczęściej atakujące maliny - krzewy, które są bardzo chętnie uprawiane w ogrodach dla ich smacznych i zdrowych owoców. Szkodniki malin - objawy i zwalczanie.
Maliny są atakowane przez różne szkodniki roślin. Poznaj szkodniki, które najczęściej żerują na malinach i powodują, że krzewy malin nie rozwijają sie prawidłowo, plony są mniejsze, a owoce robaczywe. Oto najczęściej spotykane szkodniki malin.
Szkodniki malin: kwieciak malinowiec
Młode, czarne chrząszcze kwieciaka malinowca wygryzają dziurki w liściach. Samice składają jaja do pąków kwiatowych. Z jaj wykluwają się larwy, które żerują wewnątrz pąków kwiatowych, ograniczając w ten sposób kwitnienie i owocowanie.
Kwieciaka malinowca zwalczają preparaty wymienione do zwalczania kistnika malinowca. Rośliny opryskujemy w okresie masowego pojawienia się osobników dorosłych.
Szkodniki malin: kistnik malinowiec
Kistnik malinowiec to niewielki chrząszcz, który wyrządza poważne szkody. Chrząszcze zjadają liście oraz żerują w pąkach kwiatowych i rozwiniętych kwiatach, zjadając przede wszystkim pręciki i dno kwiatowe. W wyniku ich żerowania plon owoców jest znacznie niższy. Największe szkody powodują jednak larwy chrząszcza żerujące w owocach powodując „robaczywienie malin”.
Kistnika malinowca zwalcza się w okresie masowego pojawienia się osobników dorosłych – tj. na 10-14 dni przed początkiem kwitnienia. Warto zastosować jeden z preparatów – Fastac, Karate Zeon, Kung-Fu lub Calypso.
Szkodniki malin: przędziorek chmielowiec i przędziorek malinowiec
Przędziorki - groźne szkodniki roślin - żerują na dolnej stronie liścia, nakłuwając tkankę i wysysając z rośliny sok. Zaatakowane rośliny są osłabione i gorzej rosną i plonują. Na liściach widoczne są żółte plamki oraz charakterystyczna delikatna pajęczynka. Silnie porażone liście brązowieją i zasychają.
Zwalczanie przędziorków warto rozpocząć przed kwitnieniem malin, ewentualnie po pełni kwitnienia. W razie konieczności zabiegi powtarzamy po zbiorze owoców. Skuteczny jest preparat Ortus 05 SC.