Krokusy jesienne - kiedy sadzić krokusy kwitnące jesienią? Jak je uprawiać?

2024-08-20 14:03

Krokusy jesienne - jak sama nazwa wskazuje - kwitną jesienią. Wyglądem przypominają zimowity. Poznaj najpopularniejsze gatunki krokusów kwitnących jesienią i poznaj warunki ich uprawy oraz zastosowanie. Kiedy sadzić krokusy kwitnące jesienią?

Spis treści

  1. Czym się różnią krokusy jesienne od zimowitów?
  2. Popularne gatunki krokusów jesiennych
  3. Jesienny krokus okazały
  4. Jesienny krokus uprawny
  5. Jesienne: krokus bladożółty i krokus średni
  6. Jak uprawiać krokusy jesienne?
  7. Gdzie sadzić krokusy jesienne?

Krokusy, a właściwie szafrany, kwitnące wczesną wiosną nikogo nie dziwią, kiedy jednak pojawiają się na rabatach późną jesienią, mogą zaskakiwać. Jesienne krokusy mimo swojego niewątpliwego uroku to jednak rzadkość. W ogrodach spotyka się je sporadycznie, choć z pełnością zasługują na większą uwagę.

Czym się różnią krokusy jesienne od zimowitów?

Krokusy jesienne na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają zimowity. Mają bardzo podobny kształt i barwę kwiatu, rozwijającego się na szczycie wzniesionego, sztywnego pędu i kwitną o tej samej porze roku, dlatego rośliny nie zawsze łatwo jest rozpoznać. Różnice widoczne są dopiero po przyjrzeniu się im z bliska.

  • Zimowity mają większe, cieńsze, często mocno rozłożone płatki korony oraz posiadają sześć pręcików zakończonych żółtymi pylnikami.
  • Jesienne krokusy tworzą mniejsze, bardziej zwarte kwiaty, a ich płatki pokryte są delikatną siateczką nerwów.

Kwiaty jesiennych krokusów w przeciwieństwie do zimowitów tworzą tylko trzy pręciki oraz słupek o długiej szyjce zwieńczony trójdzielnym, pomarańczowym znamieniem. W zależności od gatunku, liście tworzą się u nich wiosną i zamierają latem (np. u krokusa okazałego), lub rozwijają się równocześnie z kwiatami bądź zaraz po nich (np. u krokusa uprawnego).

Popularne gatunki krokusów jesiennych

Do najpopularniejszych gatunków krokusów kwitnących jesienią należą:

  • krokus (szafran) uprawny (Crocus sativus),
  • krokus okazały (Crocus speciosus),
  • krokus bladożółty (Crocus ochroleucus),
  • krokus średni (Crocus medius).

Jesienny krokus okazały

Największym i najpopularniejszym z nich jest krokus okazały, który dorasta do 15-20 cm wysokości, ma dość duże, zwykle liliowoniebieskie kwiaty i trawiaste - stosunkowo szerokie jak na krokusy - liście, wyrastające z podziemnej bulwy wiosną. Roślina zakwita jesienią (we wrześniu) i pozostaje ozdobna aż do października. Jedna z jej odmian ozdobnych 'Albus' ma kwiaty w białym kolorze.

Jesienny krokus uprawny

Krokus uprawny jest nieco mniejszy od poprzedniego - dorasta do około 10 cm wysokości, kwitnie w październiku. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest słupek, tworzący trzy bardzo długie, trójdzielne, jaskrawopomarańczowe znamiona, wyrastające czasem nawet ponad płatki. To właśnie z niego pochodzi też jedna z najdroższych przypraw świata - szafran.

Jesienne: krokus bladożółty i krokus średni

Jednym z najmniejszych jesiennych krokusów jest natomiast krokus bladożółty, kwitnący we wrześniu i październiku, dorastający do zaledwie 5-7 cm wysokości, o niedużych, kremowobiałych kwiatach, żółtej gardzieli z widoczną w jej centrum ciemnożółtą plamą oraz odrobinkę od niego wyższy (8-10 cm wysokości), kwitnący w październiku szafran średni o pięknie wybarwionych, liliowopurpurowych płatkach i jaskrawych, pomarańczowych, a nawet czerwonych słupkach.

Krokus uprawny
Autor: Getty Images Kwiat krokusa uprawnego ma słupek, tworzący trzy bardzo długie, trójdzielne, jaskrawopomarańczowe znamiona, wyrastające czasem nawet ponad płatki

Jak uprawiać krokusy jesienne?

Bez względu jednak na to, który z krokusów jesiennych postanowimy uprawiać, powinniśmy wiedzieć, jakie warunki należy mu zapewnić, aby jesienią mógł zachwycić nas swoimi kwiatami. Krokusy jesienne preferują słoneczne, ciepłe stanowiska oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne i lekko wilgotne gleby. Ich bulwy sadzi się do gruntu późnym latem lub wczesną jesienią (na początku września) na głębokość 5-8 cm. i pozostawia na zimę w gruncie.

Jak większość roślin cebulowych i bulwiastych, krokus jesienne narażone są zimą na ataki gryzoni (myszy, nornice), które chętnie włączają ich mięsiste korzenie do swojej diety. Jeśli więc chcemy uniknąć problemów i ochronić rośliny przez zakusami gryzoni, posadźmy je w specjalnych koszyczkach, które utrudnią zwierzętom dostęp do bulwy.

Większość gatunków krokusów jesiennych jest mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia. Warto jednak sadzić je w miejscach ciepłych, zacisznych i stosunkowo łatwo nagrzewających się od słońca. W chłodniejszych rejonach kraju delikatniejsze gatunki dobrze jest też na wszelki wypadek wyściółkować.

Gdzie sadzić krokusy jesienne?

Jesienne krokusy na jednym stanowisku mogą pozostać kilka lat, dlatego miejsce pod ich uprawę warto wybrać bardzo starannie. W ogrodzie najpiękniej prezentują się posadzone w niewielkich grupach na trawniku lub rabacie. Dobrze wyglądają też w towarzystwie krzewów. Mogą być również wspaniałą ozdobą skalniaka, gdyż ich niewielkie, barwne kwiaty wychylające się spomiędzy kamieni z pełnością będą wyglądać niezwykle uroczo.

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.