Konwalia majowa – wiosenny kwiat. ZDJECIA kwitnących konwalii

2019-05-09 8:04 Opracowanie: redakcja serwisu

Konwalia majowa – jak wskazuje nazwa – kwitnie w maju. Jej śnieżnobiałe, delikatne, dzwonkowate kwiaty pięknie pachną. Zobacz zdjęcia kwitnących KONWALII.

Konwalia majowa to bylina z rodziny liliowatych (Liliaceae). Konwalia rośnie dziko w Polsce, a jednocześnie ze względu na piękne, białe, dzwonkowate, pachnące kwiaty, jest chętnie sadzona w ogrodach.

Konwalia tworzy liczne, cienkie kłącza, które rozrastają się płytko pod powierzchnią ziemi. Na tych kłączach powstają pąki, z których w pierwszym roku wyrasta jeden bądź dwa liście, w drugim 2–3 liście, a wiosną trzeciego roku obok liści wyrasta także pęd kwiatostanowy o 15–25 cm wysokości, zakończony groniastym kwiatostanem złożonym z białych kwiatów w kształcie dzwoneczka. U dziko rosnącej konwalii w gronie jest 6–9 kwiatów, u form ogrodowych 11–18 kwiatów.
Decydując się na posadzenie konwalii w ogrodzie, nie możemy zapominać, że po pewnym czasie rośliny rozrastając się będą zajmować coraz większą powierzchnię. Dlaczego zawczasu przygotujmy dla nich więcej miejsca.

>>Przeczytaj też: Rozmnażanie konwalii. Sadzenie kłączy konwalii

Konwalia jest rośliną długowieczną. Sadzi się ją w ogrodzie na rabatach. Znakomicie prezentuje się na tle krzewów ozdobnych i pod drzewami. Nadaje się na kwiat cięty – najczęściej tworzy się z nich niewielkie bukieciki. Na rynku można także spotkać konwalie sadzone w doniczkach, którymi można zdobić nasze wnętrza, balkony i tarasy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE