Kalendarz ogrodnika luty 2024 - lista najważniejszych prac, które w lutym trzeba zrobić w ogrodzie
Kalendarz ogrodnika na luty 2024 - dowiedz się, jakie prace trzeba zrobić w ogrodzie w tym miesiącu. W artykule ważne wskazówki, które pomogą Ci zadbać o ogród w lutym i nie przegapić terminów ważnych prac ogrodowych.
Spis treści
- Kalendarz ogrodnika luty 2024
- Cięcie drzew i krzewów owocowych
- Cięcie krzewów ozdobnych i żywopłotów iglastych
- Produkcja rozsady roślin ozdobnych
- Ochrona roślin przed mrozem i innymi niekorzystnymi czynnikami
- Planowanie rabat i warzywnika
Kalendarz ogrodnika luty 2024
Luty uważany jest za kolejny - po styczniu - miesiąc, podczas którego w ogrodzie dzieje się niewiele. Najwięcej pracy w tym miesiącu mają właściciele ogrodów, w których rośnie dużo drzew i krzewów owocowych. Zabiegi pielęgnacyjne w dużym stopniu sprowadzają się do ochrony roślin przed mrozem i innymi niekorzystnymi „skutkami zimy”. Jednocześnie wolny czas można wykorzystać na zaplanowanie nasadzeń i innych prac, które będziemy wykonywać już w sezonie.
Pogoda w lutym w ostatnich latach nie rozpieszcza ogrodników. Zamiast przysłowia „jak luty nastaje, śnieg jeszcze nie taje” lepiej pasują inne: „w lutym wiele wody - całe lato bez pogody”, „kiedy luty pofolguje, marzec zimę zreperuje”. Dla roślin taka sytuacja jest skrajnie niekorzystna. Strefy mrozoodporności przyporządkowane do gatunku czy odmiany przestają być wtedy wiarygodne. Zdarza się, że pod wpływem ciepła rośliny puszczają soki (w lutym lub marcu), a później zostają uszkodzone przez nieoczekiwane mrozy. Nietypowa aura powoduje też, że niektóre rośliny zakwitają wcześniej. Niestety, zabiegami pielęgnacyjnymi w ogrodzie pogody nie da się „naprawić”, a jedynie ograniczyć straty w roślinności. Nie można kierować się ślepo kalendarzem – przy wykonywaniu poszczególnych prac w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę na aktualne warunki atmosferyczne. Oto 5 najważniejszych prac w ogrodzie, które trzeba zrobić w lutym.
Cięcie drzew i krzewów owocowych
Wiele drzew i krzewów owocowych przycina się w okresie zimowym. Dla każdego gatunku powinien być jednak spełniony podstawowy warunek – zabiegu nie można przeprowadzać, jeśli na zewnątrz panuje mróz powyżej -8 st. C. Z reguły w lutym przeprowadza się cięcie drzew ziarnkowych, pestkowych, leszczyny, porzeczek i agrestu. Jeśli pogoda jest umiarkowanie ciepła (i nie są zapowiadane duże mrozy – chociaż z tym różnie może być) pod koniec miesiąca można przyciąć także aktinidię (kiwi). Rany – szczególnie te powstałe na grubszych konarach i pniach należy posmarować środkiem przeciwgrzybowym.
Cięcie krzewów ozdobnych i żywopłotów iglastych
Pod koniec lutego można wykonywać także cięcie wielu krzewów ozdobnych (na razie najlepiej tylko cięcie sanitarne). Dotyczy to m.in. hortensji, tamaryszka, derenia białego i tawuły japońskiej. Żywopłoty z iglaków trzeba przyciąć zanim rośliny wypuszczą pąki. Samo zadbanie o termin cięcia nie jest wystarczające. Trzeba także w przypadku każdego gatunku sprawdzać technikę, w przeciwnym wypadku cenne okazy mogą gorzej rosnąć, słabo kwitnąć (lub w ogóle nie wytworzyć kwiatów). Jednocześnie trzeba zdać sobie sprawę, że intensywne cięcie nie dość, że pobudza nadmierny wzrost, to może być dla rośliny niebezpieczne, bowiem przez rany po cięciu mogą wnikać choroby i szkodniki. Dlatego w przypadku potrzeby znacznego korygowania czy odmłodzenia danego krzewu lub drzewa pracę można wykonać na raty – w ciągu 2-3 lat. Cięcie jest procesem ciągłym, często wykonywanym 1-2 razy w sezonie.
Produkcja rozsady roślin ozdobnych
Część roślin jednorocznych można rozmnożyć w warunkach domowych lub w szklarni (w inspekcie trzeba jeszcze poczekać). To m.in. gazania, heliotrop, lewkonia, szałwia, kobea i żeniszek. Lutowy termin wysiewu nasion tych roślin pozwoli na wyprodukowanie sadzonek, które w kwietniu lub w maju posadzi się w ogrodzie do gruntu (przed sadzeniem warto je zahartować, przyzwyczajając do naturalnych warunków klimatycznych).
Ochrona roślin przed mrozem i innymi niekorzystnymi czynnikami
Przez cały okres zimy należy chronić rośliny przed mrozem (i zmienną pogodą z pojawiającymi się anomaliami). Prace polegają m.in. na sprawdzaniu/poprawianiu stanu osłon i usuwaniu grubych warstw śniegu zalegających na drzewach i krzewach zimozielonych. Śniegu z trawnika nie powinno się ruszać (ani deptać).
Pnie drzew owocowych warto ponownie bielić (jeśli jest taka potrzeba – preparat słabo utrzymał się na korze). To ochroni je przed ranami powstałymi na wskutek dużych różnic temperatur w czasie dnia i nocy. Rośliny zimozielone należy sporadycznie (w umiarkowanie ciepłe dni) podlewać. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej, której widocznym rezultatem jest brązowienie igieł (lub liści), osłabienie a czasem nawet zamieranie uprawianych okazów w okresie wiosennym.
W przypadku działek usytuowanych w pobliżu lasów (chociaż nie tylko) trzeba regularnie sprawdzać także stan ogrodzenia (jako ochronę przed dzikami). Rośliny – wcześniaki – można jedynie przykryć grubą warstwą ściółki lub na noc naczyniami chroniącymi przed mrozem. Więcej za bardzo nie da się dla nich zrobić.
Planowanie rabat i warzywnika
Luty to doskonała pora na planowanie nasadzeń i zaopatrzenie się w nasiona. Ogród można planować etapami, np. poszczególne rabaty z uwzględnieniem umiejscowienia wybranych gatunków i odmian. Jest to pomocne zwłaszcza gdy kupujemy gotowe sadzonki – wtedy na podstawie planu można obliczyć jaka ich liczba będzie potrzebna do obsadzenia rabaty, kwietnika czy ogrodu skalnego. Planowanie warzywnika pozwoli na lepsze zagospodarowanie grządek i zwiększenie plonów - jest bowiem czas na przemyślenie przedplonów, plonu głównego, poplonu, miejsc „odpoczynku” z nawozami zielonymi oraz dobrego sąsiedztwa warzyw i ziół.
Autor: GettyImages
W lutym wykonujemy cięcie prześwietlające drzew owocowych