Kalendarz ogrodnika 2023 - co kiedy sadzić w czerwcu? Lista prac, które w czerwcu trzeba zrobić w ogrodzie

2023-05-30 14:00
Czerwiec w ogrodzie
Autor: GettyImages W czerwcu w ogrodzie nadal jest sporo pracy

Kalendarz ogrodnika zawiera wskazówki, które pozwalają zaplanować prace w ogrodzie. Oto lista najważniejszych prac, które w czerwcu należy wykonać w ogrodzie.

Spis treści

  1. Kalendarz ogrodnika 2023 na czerwiec - cięcie roślin ozdobnych
  2. Warzywnik w czerwcu 2023 - co trzeba zrobić?
  3. Co zrobić na balkonie w czerwcu 2023
  4. Walka ze szkodnikami w czerwcu 2023
  5. Pielęgnacja ogrodu w czerwcu 2023

Czerwiec to często gorący i mokry okres, który sprzyja intensywnemu wzrostowi roślin w ogrodzie (nie tylko tych uprawianych). Dlatego w tym miesiącu wykonuje się sporo prac pielęgnacyjnych bezpośrednio związanych z pobudzaniem rozwoju oraz ochroną roślin. W wyborze, które z nich są najważniejsze pomoże kalendarz ogrodnika na czerwiec.

Najwięcej czasu w czerwcu poświęcić musimy pielęgnacji roślin w ogrodzie. Podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie to najważniejsze zabiegi. Równie istotna jest ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami.

Kalendarz ogrodnika 2023 na czerwiec - cięcie roślin ozdobnych

Chociaż główne zabiegi cięcia przeprowadza się wczesną wiosną, w czerwcu również nie brakuje prac z użyciem sekatora i nożyc ogrodowych. W szczególności dotyczy to krzewów, które kwitły wczesną wiosną (tawułki, krzewuszki, pigwowce, forsycje). Nieodpowiedni termin cięcia tych roślin mógłby skutkować słabym kwitnieniem w przyszłym roku (lub nawet jego brakiem). Ponadto należy usunąć (najlepiej robić to systematycznie) przekwitłe kwiatostany różaneczników, róży i liliowców. Dzięki temu krzewy będą silniejsze. W drugiej połowie miesiąca często przycina się żywopłoty (zarówno liściaste, jak i iglaste). Warto przyciąć także byliny po przekwitnięciu (np. żagwin, gęsiówkę, smagliczkę). Zabieg sprawi, że rośliny będą lepiej krzewiły się.

Przeczytaj też:

Warzywnik w czerwcu 2023 - co trzeba zrobić?

Warzywnik w czerwcu wymaga "aktualizacji". W tym okresie pojawiają się już puste miejsce po pierwszych warzywach, które można określić jako przedplonowe. Takie niezagospodarowane przestrzenie należy zapełnić, aby nie zarosły chwastami. W czerwcu wciąż można wysiewać nasiona późnych odmian marchwi i buraków ćwikłowych a także umieszczać w gruncie rozsadę kapusty, brokuła, kalafiora, sałaty kruchej i sałaty rzymskiej. Warzywa ciepłolubne (takie jak papryka, pomidor, melon, oberżyna) można również wysadzać na miejsce stałe. W tym wypadku jednak najefektywniejsza jest uprawa pod osłonami (tunele foliowe, szklarnia). Pomidory, które już rosły w gruncie, warto palikować.

Wolne miejsca można także obsadzać roślinami na nawóz zielony (facelia, łubin, koniczyna, wyka), które wzbogacają glebę w azot. Warto przy tym zaznaczyć, że niektóre gatunki nadają się do zadań specjalnych. Nostrzyk żółty odstrasza nornice, gryka pozwala zmniejszyć populację pędraków w glebie a aksamitka zwalcza chorobotwórcze nicienie glebowe. Warzywa (a także inne grupy roślin) powinno się regularnie nawozić (w tym okresie ciągle można aplikować nawozy azotowe).

Co zrobić na balkonie w czerwcu 2023

W czerwcu (a w zasadzie już od ostatniej dekady maja) można aranżować balkony w dowolny sposób. Większość gatunków roślin jednorocznych, dwuletnich czy bylin (nawet tych egzotycznych) bez problemu można przenosić na zewnątrz. Kompozycje roślin kwitnących warto uzupełniać roślinami ozdobnymi z liści (np. komarzycami, ziołami, funkiami). Na przestronnych balkonach można uprawiać drzewa i krzewy (karłowe odmiany zieleni ozdobnej, drzewa i krzewy owocowe o pokroju kolumnowym).

W czerwcu można też wystawiać na balkon rośliny pokojowe. Dla wielu gatunków i grup (cytrusy, kaktusy i sukulenty, oleander) taki cykl uprawy jest korzystny dla rozwoju oraz poprawy zdrowotności.

Walka ze szkodnikami w czerwcu 2023

Czerwiec to wzmożony okres walki z wieloma szkodnikami roślin. W przydomowych ogrodach szczególnym utrapieniem są mszyce i przędziorki. Można je skutecznie zwalczyć za pomocą insektycydów lub jeszcze lepiej – ekologicznych preparatów (np. opartych na bazie szarego mydła, oleju rzepakowego, gnojówek z roślin). Pod koniec miesiąca na pniach drzew owocowych zaleca się umieścić opaski z papieru falistego nasączonego preparatem owadobójczym. To ochroni przyszłe plony przed gąsienicami owocówki. Początek czerwca to natomiast ostatni dzwonek do zawieszania pomarańczowych tablic lepowych (do odławiania i monitoringu nasionnicy trześniówki). Owoce (zwłaszcza czereśnie) trzeba też chronić przed ptakami (np. szpakami), zakładając siatki ochronne i stosując różnego rodzaju odstraszacze (m.in. dźwiękowe).

Pielęgnacja ogrodu w czerwcu 2023

Jeśli w czerwcu panują okresy długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody, rośliny trzeba regularnie podlewać. W szczególności dotyczy to trawnika (tu optymalny jest system nawadniania), roślin balkonowych (należy je podlewać nawet codziennie) oraz roślin w warzywniku (zabieg ma duży wpływ na plonowanie). Podlewanie automatyczne jest najefektywniejsze – pozwala zaoszczędzić czas, a jednocześnie powoduje najmniejsze straty wody.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także odchwaszczanie. Podstawowa zasada: nie dopuszczać nie tylko do zagłuszenia roślin uprawianych, ale przede wszystkim do zakwitania i wykształcania nasion przez chwasty. Najmniej inwazyjna metoda to ręczne pielenie.

Przeczytaj też:

QUIZ Znasz te przysłowia na czerwiec? Uzupełnij zdanie

Pytanie 1 z 10
Czerwiec daje dni gorące, ...... brzęczy już na łące.
Lato w ogrodzie: jak pielęgnować rośliny w ogrodzie latem [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE