Jesienne przekopywanie ziemi w ogrodzie - czy jest konieczne, czy warto przekopać glebę przed zimą?
Jesienne przekopywanie ziemi poprawia właściwości gleby, a tym samym warunki wzrostu roślin w kolejnym roku. Ale czy jest konieczne? Zabieg ten przygotowuje glebę w ogrodzie przed następnym sezonem. A jak wpływa na rośliny?
Autor: GettyImages
Jesienią przekopuje się ziemię w ogrodzie pozostawiając ją w tzw. ostrej skibie
Spis treści
- Czy jesienne przekopywanie ziemi jest konieczne?
- Kiedy i jak przekopywać glebę jesienią?
- Jesienne przekopanie ziemi - jakie są korzyści dla roślin?
Czy jesienne przekopywanie ziemi jest konieczne?
Jesienne przekopywanie ziemi nie jest zabiegiem niezbędnym, ale korzystnym dla gleby, bowiem poprawia warunki fizyczne gleby, wpływa na jej żyzność, dzięki czemu warunki wzrostu roślin są lepsze. Głębokie przekopanie ziemi – korzystne dla jej struktury – można przeprowadzić tylko późną jesienią, bowiem struktura mikroorganizmów glebowych, która zostaje naruszona po wykonaniu tego zabiegu, zostanie do wiosny odbudowana. Dzięki temu zabiegowi gleba ulega rozluźnieniu i napowietrzeniu w tej warstwie, w której intensywnie rozwijają się te korzenie roślin, którymi pobierana jest woda i składniki mineralne. Jesienne głębokie przekopanie ziemi jest szczególnie ważne dla gleb ciężkich.
Kiedy i jak przekopywać glebę jesienią?
Jesienne głębokie przekopanie ziemi polega na odwróceniu o 180 stopni odciętych szpadlem brył ziemi i pozostawieniu ich w tzw. ostrej skibie. Jesienne przekopywanie ziemi należy przeprowadzać możliwie jak najpóźniej. Gleba, którą przekopujemy powinna mieć odpowiednią wilgotność; nie może być zbyt sucha, ani zbyt mokra. Głębokość przekopywania zależy od rodzaju gleby: na cięższych jest ona większa. Zazwyczaj jednak przekopuje się na głębokość szpadla, czyli 25–30 cm.
Przeczytaj też:
- Jesienne wapnowanie gleby w ogrodzie - kiedy i jak prawidłowo wapnować glebę? Co daje wapnowanie gleby?
- Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie?
Jesienne przekopanie ziemi - jakie są korzyści dla roślin?
Głębokie przekopanie ziemi jesienią powoduje, że zimujące w glebie szkodniki poprzez odwrócenie brył ziemi zostają wydobyte bliżej powierzchni ziemi, a to umożliwia ich wymarznięcie. Zabieg pozwala wymieszać z odpowiednio grubą warstwą podłoża te nawozy, które zawierają składniki pokarmowe charakteryzujące się małą ruchliwością.
Pozostawienie ziemi w tzw. ostrej skibie pozwala na przemrożenie gleby na większej głębokości, co polepsza warunki sprzyjające powstawaniu struktury gruzełkowatej gleby. Dodatkowo dzięki pozostawieniu gleby na zimę w ostrej skibie zwiększa się powierzchnia, która zatrzymuje wodę z opadów deszczu i śniegu (woda ta stanowić będzie zapas dla roślin wiosną).
Przeczytaj też: Ziemia w ogrodzie. Jak przygotować glebę przed sadzeniem roślin
Autor: GettyImages
Jesienią przekopuje się ziemię w ogrodzie pozostawiając ją w tzw. ostrej skibie