Jesienią załóż kompostownik w ogrodzie - teraz jest na to świetny moment!

2024-09-20 7:41

Kompost to nawóz naturalny, którego nie musimy kupować. Warto więc założyć w ogrodzie kompostownik, by samodzielnie w nim przygotowywać kompost. Dlaczego jesień do dobry czas na zakładanie kompostownika? Jak założyć kompostownik jesienią?

Spis treści

  1. Dlaczego jesień do dobry czas na zakładanie kompostownika?
  2. Jesienne zakładanie kompostownika krok po kroku
  3. Co można kompostować?
  4. Konserwacja skrzyni kompostownika

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Podczas nich zbieramy mnóstwo resztek roślinnych, ściętej trawy czy liści opadłych z drzew i krzewów, które warto zagospodarować. Cały ten materiał roślinny nadaje się znakomicie do kompostowania.

Dlaczego jesień do dobry czas na zakładanie kompostownika?

Jesień to dobra pora na zakładanie kompostownika, ponieważ o tej porze roku w ogrodzie jest najwięcej roślinnych resztek: trawy, liści opadających z drzew, zaschniętych części nadziemnych roślin oraz resztek korzeni i owoców. Dodatkowo, panujące jesienią temperatury oraz wysoka wilgotność sprzyjają procesom rozkładu materiału organicznego, który składujemy na kompostowniku.

Jesienne zakładanie kompostownika krok po kroku

Zakładając kompostownik zaplanujmy go w takim miejscu, by nie przeszkadzał w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie. Nie powinien także być zbyt blisko ogrodu sąsiada.

W skrzyni kompostownika bądź na pryzmie kompostowej resztki roślinne i organiczne powinno układać się nie przypadkowo, ale zgodnie z określonym porządkiem.

  • Na dnie układamy kilkucentymetrową warstwę podkładu: torfu albo starego kompostu. Dzięki temu nowy kompost zostanie szybko zasiedlony przez mikroorganizmy.
  • Na to kładziemy grubsze gałęzie i łęty (z ziemniaków, z pomidorów) – ta warstwa umożliwi dostęp powietrza do dna pryzmy kompostowej.
  • Następnie układamy na przemian około 20-centymetrowe warstwy materiału organicznego (resztki roślin, odpadki z gospodarstwa domowego itp.) przeznaczonego do kompostowania i 5-centymetrowe warstwy ziemi ogrodowej. Warstwy te układamy do wysokości około 1,5 m.

Po zakończeniu układania pryzmy kompostowej należy okryć ją torfem, korą lub słomą, a na wierzchu zrobić dołek, w którym będzie się gromadzić woda opadowa.

Przed zimą warto pryzmę kompostową okryć matami słomianymi albo liśćmi, aby jak najdłużej wewnątrz pryzmy utrzymywała się dodatnia temperatura – dzięki temu nie zostanie spowolniony proces rozkładu materii organicznej.

Co można kompostować?

Jeśli mamy już w ogrodzie kompostownik, to wrzucajmy do niego wszystkie odpadki, pamiętając jednak, że nie jest on śmietnikiem. Nie wolno składować tam substancji, które bardzo trudno się rozkładają, na przykład tworzyw sztucznych, szkła, metali. Nie wolno także wrzucać na kompost roślin chorych i zaatakowanych przez szkodniki roślinne oraz chwastów z nasionami.

Przeczytaj też:

Konserwacja skrzyni kompostownika

Jeśli kompost mamy już od jakiegoś czasu, jesienią warto zadbać o konserwację skrzyni. Trzeba obejrzeć całą konstrukcję i sprawdzić, czy poszczególne jej części nie zostały podczas sezonu uszkodzone. Jeśli tak, to trzeba je niezwłocznie naprawić, np. wymienić zniszczone deski bądź żerdzie.

Przeczytaj też:

Murator Google News
Autor:
Kompostownik
Autor: www.thinkstockphotos.com Kompost to doskonały nawóz organiczny, warto więc założyć w ogrodzie kompostownik
#MuratorOgroduje: Rabaty na kartonach
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.