Jaką choinkę wybrać do domu na Boże Narodzenie? Najpopularniejsze iglaki na choinkę

2016-12-07 11:40

Jaką choinkę wybrać na święta? Przed tym dylematem stajemy co roku, szukając bożonarodzeniowego drzewka. Przy zakupie choinki zwracamy uwagę na pokrój drzewka, jego wielkość oraz równomierność ułożenia pędów. Nie musimy ograniczać się do jednego gatunku – popularnego świerka pospolitego. Oferta drzewek na świąteczną choinkę jest znacznie większa – możemy wybierać również jodły czy sosny. Jaka choinkę wybrać i gdzie ją kupować?

„Zdecydować się na choinkę żywą czy sztuczną?” - to prawdopodobnie najczęstszy przedświąteczny dylemat. Te syntetyczne mają swoje zalety – są trwałe, względnie estetyczne i nie gubią igieł. Ponadto to duża oszczędność – drzewko nie jest drogie, generuje jednorazowy koszt a potem służy przez długie lata. Niestety, sztuczne choinki nie są w stanie w pełni zastąpić czaru żywego, pachnącego lasem drzewka. Nawet „dołączone” olejki eteryczne o zapachu lasu nie dadzą 100 proc. efektu. To główny powód dla którego wiele osób woli żywe drzewko. Dawniej stawiało się głównie na świerk pospolity i sosnę zwyczajną, dziś wybór jest znacznie szerszy. Jakie gatunki warto wziąć pod uwagę przy zakupie?

>>Przeczytaj też: Choinka żywa czy sztuczna. Jaką choinkę wybrać na Boże Narodzenie?

Jaką choinkę wybrać - świerk pospolity

Świerk pospolity to tradycyjne bożonarodzeniowe drzewko – znane i cenione od wieków. Ma smukłą, stożkowatą i dość regularną koronę. Dzięki temu nadaje się do ozdoby w zasadzie każdego pomieszczenia, nawet pokoju dziecięcego. Drzewo jest żywozielone i wydziela przyjemny, żywiczny zapach. Niestety, na tym kończą się atuty rodzimego świerku. Gatunek dość szybko traci igły (utrzymują się zwykle przez 1-1,5 tygodnia). Co prawda to wystarczy, aby przeżyć przyjemne święta, jednak już po kilku dniach może pojawić się problem codziennego zbierania „spadów”. Ponadto igły są krótkie (1-2 cm), sztywne i kłujące.

Jaką choinkę wybrać - świerk kłujący

Świerk kłujący ma znacznie efektowniejszy wygląd od świerka pospolitego. Ma rozłożysty pokrój, dlatego powinno się go ustawiać w przestronnych pomieszczeniach. W szczególności nadaje się do wystawnych salonów, dużych holi i budynków użyteczności publicznej. Igły są dłuższe (2-3 cm), kłujące, o srebrzystozielonej barwie. Na drzewku utrzymują się przez kilka tygodni. Wydziela słaby zapach. Ten świerk jest droższy od tej pospolitego.

Jaką choinkę wybrać - sosna pospolita

Dawniej stawiano nie tylko na choinki ze świerka, ale także z sosny. Zwyczaj ten przetrwał głównie na Śląsku. Od pewnego czasu powraca także do innych regionów. I dobrze! Sosna pospolita ma wiele zalet. Wydziela intensywny, żywiczny zapach (tego nie da się niczym zastąpić). Igły długo (do kilku tygodni) utrzymują się na drzewku. Pędy są sztywne, dzięki czemu dobrze utrzymują ozdoby choinkowe. Drzewo ma dość luźny pokrój z licznymi prześwitami. Warto go kupić dla dzieci, gdyż pędy można „naszpikować” ogromną ilością ozdób, w tym robionych ręcznie.

Jaką choinkę wybrać - jodła kaukaska

Jodła kaukaska w porównaniu z poprzednikami to stosunkowo nowy trend. Jednocześnie to najdroższa choinka. Jej główne atuty to niezwykle atrakcyjny wygląd i trwałość. charakteryzuje się regularnym, okółkowym pokrojem. Igły utrzymują się przez kilka tygodni. Zawieszone na niej ozdoby są dobrze wyeksponowane.

Wybór choinki: rozmiar i inne parametry

Po wyborze gatunku warto zastanowić się nad wysokością choinki. Drzewka mogą mieć od 50 do ponad 200 cm wysokości. Zwykle rozmiar dobiera się do wielkości pomieszczenia. Małe drzewko można ustawić na szafce czy biurku, to przekraczające 150 cm wysokości zwykle ustawia się na podłodze. Najlepiej wcześniej zmierzyć ilość dostępnego miejsca i dopiero zdecydować się na konkretny okaz.

W przypadku naturalnych gatunków (np. świerka) drzewo może pochodzić z terenów naturalnych (wycięto je w ramach prac sanitarnych) lub specjalistycznej plantacji (wtedy jest formowane – więc ma zazwyczaj regularniejszy pokrój). Ponadto choinka może być ucięta u podstawy lub posadzona w doniczce – uformowaną bryłą korzeniową. Ta druga jest droższa – ale po świętach nadaje się do wysadzenia w ogrodzie. Jednocześnie trzeba uważać na oszustów i sprawdzić czy choinka nie jest tylko wetknięta w pojemnik wypełniony podłożem.

>>Przeczytaj też: Choinka na Boże Narodzenie: jak wybrać i co robić z drzewkiem w pojemniku

Gdzie kupować choinkę?

Choinkę można pozyskać różnymi drogami – zarówno tradycyjną, jak i online. Każdy produkt powinien zawierać etykietę z informacją o pochodzeniu. W przypadku drzewek rosnących w doniczce, lepiej wybrać się do specjalistycznego sklepu, np. centrum ogrodniczego. W tym wypadku zajdzie mniejsze ryzyko, że drzewko będzie chore, przesuszone lub osłabione.  Ponadto można przy okazji dowiedzieć się, jak je pielęgnować i kiedy wysadzić do gruntu.

Niezależnie od gatunku czy formy choinki należy unikać „specjalnych” ofert osób stojących w pobliżu sklepu, targu czy domokrążców. Tacy sprzedawcy często oferują rośliny, które były nielegalnie pozyskane (np. z lasu czy działek ROD).

Żywe choinki - jak kupić najpiękniejsze drzewko?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE