Najpopularniejsze w Polsce choinki na Boże Narodzenie. Jaką choinkę wybrać do domu?

2022-12-02 17:33

Oferta drzewek na świąteczną choinkę jest ogromna. Nie musimy ograniczać się do jednego gatunku – popularnego świerka pospolitego. Podpowiadamy jaką choinkę wybrać i gdzie ją kupować.

Choinka
Autor: GettyImages Jaką choinkę wybrać na święta?

Zdecydować się na choinkę żywą czy sztuczną? - to prawdopodobnie najczęstszy przedświąteczny dylemat. Te sztuczne, syntetyczne mają swoje zalety – są trwałe, względnie estetyczne i nie gubią igieł. Ponadto to duża oszczędność – drzewko generuje jednorazowy koszt, a potem służy przez długie lata. Niestety, sztuczne choinki nie są w stanie w pełni zastąpić czaru żywego, pachnącego lasem drzewka. Nawet „dołączone” olejki eteryczne o zapachu lasu nie dadzą 100 proc. efektu. To główny powód, dla którego wiele osób woli żywe drzewko.

Ale jakie drzewko wybrać? Dawniej stawiało się głównie na świerk pospolity, dziś wybór jest znacznie szerszy. Przy zakupie choinki zwracamy uwagę na pokrój drzewka, jego wielkość oraz równomierność ułożenia pędów. Jakie gatunki iglaków warto wziąć pod uwagę przy zakupie bożonarodzeniowego drzewka? Gdzie najlepiej kupować choinkę? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Jaką choinkę wybrać - świerk pospolity
  2. Jaką choinkę wybrać - świerk kłujący
  3. Jaką choinkę wybrać - sosna pospolita
  4. Jaką choinkę wybrać - jodła kaukaska
  5. Jak dużą choinkę wybrać?
  6. Gdzie kupować choinkę?
  7. Choinka z gałęzi

Jaką choinkę wybrać - świerk pospolity

Świerk pospolity to tradycyjne bożonarodzeniowe drzewko – znane i cenione od wieków. Ma smukłą, stożkowatą i dość regularną koronę. Dzięki temu nadaje się do ozdoby w zasadzie każdego pomieszczenia, nawet pokoju dziecięcego. Drzewo jest żywozielone i wydziela przyjemny, żywiczny zapach. Niestety, na tym kończą się atuty rodzimego świerku. Gatunek dość szybko traci igły (utrzymują się zwykle przez 1-1,5 tygodnia). Co prawda to wystarczy, aby przeżyć przyjemne święta, jednak już po kilku dniach może pojawić się problem codziennego zbierania „spadów”. Ponadto igły są krótkie (1-2 cm), sztywne i kłujące.

Jaką choinkę wybrać - świerk kłujący

Świerk kłujący ma znacznie efektowniejszy wygląd od świerka pospolitego. Ma rozłożysty pokrój, dlatego powinno się go ustawiać w przestronnych pomieszczeniach. W szczególności nadaje się do wystawnych salonów, dużych holi i budynków użyteczności publicznej. Igły są dłuższe (2-3 cm), kłujące, o srebrzystozielonej barwie. Na drzewku utrzymują się przez kilka tygodni. Wydziela słaby zapach. Świerk kłujący jest droższy od świerka pospolitego.

Jaką choinkę wybrać - sosna pospolita

Dawniej stawiano nie tylko na choinki ze świerka, ale także z sosny. Zwyczaj ten przetrwał głównie na Śląsku. Od pewnego czasu powraca także do innych regionów. I dobrze! Sosna pospolita ma wiele zalet. Wydziela intensywny, żywiczny zapach (tego nie da się niczym zastąpić). Igły długo (do kilku tygodni) utrzymują się na drzewku. Pędy są sztywne, dzięki czemu dobrze utrzymują ozdoby choinkowe. Drzewo ma dość luźny pokrój z licznymi prześwitami. Warto go kupić dla dzieci, gdyż pędy można „naszpikować” ogromną ilością ozdób, w tym robionych ręcznie.

Jaką choinkę wybrać - jodła kaukaska

Jodła kaukaska w porównaniu z poprzednikami to stosunkowo nowy trend. Jednocześnie to najdroższa choinka. Jej główne atuty to niezwykle atrakcyjny wygląd i trwałość. charakteryzuje się regularnym, okółkowym pokrojem. Igły utrzymują się przez kilka tygodni. Zawieszone na niej ozdoby są dobrze wyeksponowane.

Jak dużą choinkę wybrać?

Po wyborze gatunku warto zastanowić się nad wysokością choinki. Drzewka mogą mieć od 50 do ponad 200 cm wysokości. Zwykle rozmiar dobiera się do wielkości pomieszczenia. Małe drzewko można ustawić na szafce czy biurku, to przekraczające 150 cm wysokości zwykle ustawia się na podłodze. Najlepiej wcześniej zmierzyć ilość dostępnego miejsca i dopiero zdecydować się na konkretny okaz.

Choinka w doniczce na Boże Narodzenie: jak wybrać i pielęgnować żywe drzewko w pojemniku >>>

Gdzie kupować choinkę?

Choinkę można pozyskać różnymi drogami – zarówno tradycyjną, jak i online. Każdy produkt powinien zawierać etykietę z informacją o pochodzeniu. W przypadku drzewek rosnących w doniczce, lepiej wybrać się do specjalistycznego sklepu, np. centrum ogrodniczego. W tym wypadku zajdzie mniejsze ryzyko, że drzewko będzie chore, przesuszone lub osłabione.  Ponadto można przy okazji dowiedzieć się, jak je pielęgnować i kiedy wysadzić do gruntu.

Niezależnie od gatunku czy formy choinki należy unikać „specjalnych” ofert osób stojących w pobliżu sklepu, targu czy domokrążców. Tacy sprzedawcy często oferują rośliny, które były nielegalnie pozyskane (np. z lasu czy działek ROD).

W przypadku naturalnych gatunków (np. świerka) drzewo może pochodzić z terenów naturalnych (wycięto je w ramach prac sanitarnych) lub specjalistycznej plantacji (wtedy jest formowane – więc ma zazwyczaj regularniejszy pokrój).

Ponadto choinka może być ucięta u podstawy lub uprawiana w doniczce – z uformowaną bryłą korzeniową. Ta druga jest droższa – ale po świętach nadaje się do wysadzenia w ogrodzie. Jednocześnie trzeba uważać na oszustów i sprawdzić czy choinka nie jest jedynie wetknięta w pojemnik wypełniony podłożem.

Polecamy

Choinka z gałęzi

W miejscach sprzedaży choinek często można kupić, z czasem nawet dostać za darmo, odcięte od drzewek gałęzie. Możemy je z powodzeniem wykorzystać do przygotowania bożonarodzeniowych stroików albo... zrobić z nich choinkę. Jak się do tego zabrać? Najpierw musimy stworzyć podstawę choinki - do tego potrzebny będzie plaster drewna oraz kawałek kija (o takiej długości, jak wysoką chcemy choinkę). Kij mocujemy do plastra drewna za pomocą wkręta. Nożycami przycinamy gałązki iglaka na mniejsze fragmenty. Następnie za pomocą zszywacza tapicerskiego mocujemy gałązki do kija na całej jego długości, zaczynając od dołu. Ważne, by wszystkie gałązki były skierowane do dołu. Dokładnie pokrywamy cały kij jedliną. Na końcu dekorujemy naszą choinkę, mocując ozdoby klejem na gorąco (nakładanym specjalnym pistoletem) bądź drucikami.  (red.)

Jak powstają bombki choinkowe i ozdoby świąteczne? Fabryka SZKŁO‑DEKOR w Piotrkowie Trybunalskim

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Nasi Partnerzy polecają