Jak uzyskać nasiona z pomidorów? Zbieramy własne nasiona z pomidorów

2023-09-11 14:50

Zamiast kupować w kolejnym roku nasiona pomidorów do przygotowania rozsady, spróbuj pozyskać ich nasiona samodzielnie. Jak zebrać nasiona pomidorów i co zrobić z nimi, by móc je wysiać na wiosnę?

Z początkiem każdego sezonu wybieramy się do sklepu po nowe nasiona warzyw, nierzadko wydając na nie małą fortunę. Te wydatki możemy jednak ograniczyć, zbierając nasiona z roślin uprawianych we własnym ogrodzie. Oczywiście nie ze wszystkich gatunków i odmian warto je zbierać, ale z powodzeniem można pozyskiwać je z pomidorów, uważanych za króla letnich warzyw. Pomidory z własnej uprawy z pewnością będą o wiele smaczniejsze, bardziej aromatyczne i zdrowsze.

Spis treści

  1. Z jakich pomidorów zbierać nasiona?
  2. Jak pozyskać nasiona z pomidorów?
  3. Przechowywanie zebranych nasion pomidorów

Z jakich pomidorów zbierać nasiona?

Zanim jednak zaczniemy zbierać nasiona z pomidorów, musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

  • Po pierwsze zbierajmy je wyłącznie ze zdrowych roślin, na których nie widać żadnych objawów choroby. Jest to bardzo ważne, bo formy przetrwalnikowe patogenów mogą pozostać na nasionach, stając się źródłem infekcji w kolejnym sezonie.
  • Nasiona pozyskujmy też z bardzo dojrzałych, a nawet lekko przejrzałych owoców pomidora (ale nie zgniłych i bardzo miękkich), dzięki czemu będą odpowiednio dojrzałe i będą miały większą siłę kiełkowania, kiedy je wysiejemy.
  • Ostatnia sprawa to cechy odmianowe rośliny, z której planujemy pozyskać nasiona. Kupując gotowe nasiona, możemy liczyć na to, że uzyskamy roślinę o dokładnie takich cechach, jakie są zadeklarowane przez producenta na opakowaniu. W przypadku roślin wyhodowanych z własnych nasion, nie możemy mieć już pewności, że uzyskamy potomstwo identyczne, jak egzemplarz mateczny. Ma na to wpływa wiele czynników, w tym przede wszystkim zapylanie krzyżowe między roślinami i odmianami oraz cechy genetyczne danej odmiany. Wprawdzie nie musi być to problem, bo może się okazać, że wyhodowana z takich nasion „krzyżówka” okaże się wyjątkowo atrakcyjna i wyda zaskakująco smaczne owoce, ale czasami może też sprawić nam zawód, wydając małe, kwaśne, niezbyt smaczne owoce.

Przeczytaj też: Kiedy i jak zbierać pomidory? Jakie przetwory z pomidorów robić?

Mniejsze ryzyko porażki grozi nam, jeśli będziemy zbierać nasiona ze zwykłych odmian pomidorów, szczególnie jeśli w tunelu, szklarni, na rabacie lub na balkonie, uprawiamy wyłącznie jedną odmianę. Gorzej, jeśli mamy wiele odmian (choć pomidory nie krzyżują się tak łatwo, jak inne rośliny) lub uprawiane odmiany mają symbol F1 co oznacza, że są odmianami heterozyjnymi i w ich przypadku cechy odmianowe gwarantowane są tylko u roślin pierwszego pokolenia, natomiast uzyskane z ich nasion potomstwo, może wyglądać już zupełnie inaczej (choć nie musi).

Jak pozyskać nasiona z pomidorów?

Jeśli zdecydujemy się uprawiać pomidory z własnych nasion, musimy te nasiona w odpowiedni sposób pozyskać. Nie jest to tak proste, jak np. w przypadku kopru ogrodowego, którego nasiona są łatwo dostępne (nasiona suche). W przypadku pomidorów nasiona ukryte są we wnętrzu mięsistego owocu (nasiona mokre), z którego najpierw trzeba je wydostać.

  • W tym celu należy wybrać i zerwać z krzaka najbardziej dojrzałego, wyrośniętego, dobrze wybarwionego, a nawet lekko miękkiego pomidora (najlepiej z grona położonego na krzaku najniżej, które rozwinęło się w pierwszej kolejności, warto też specjalnie zostawić na krzaku kilka pomidorów na nasiona, aby mogły w pełni dojrzeć), przeciąć go na połowę, za pomocą łyżeczki wyłuskać jego miąższ z nasionami i przenieść do słoiczka z wodą lub miski.
  • Następnie nasiona pozostawia się w wodzie przez kilka godzin (nie dłużej, bo mogą zacząć kiełkować i nie będą nadawały się do przechowywania), kilka razy potrząsając w tym czasie słoiczkiem lub mieszając energicznie nasiona w misce z wodą, co pozbawia je miąższu.
  • Kiedy nasiona zostaną już wstępnie umyte, przekłada się je na sitko i dokładnie płucze pod bieżącą wodą, pozbywając je w ten sposób resztek miąższu, który mógłby jeszcze na nich pozostać.
  • Oczyszczone nasiona należy rozłożyć pojedynczą warstwą na papierze do pieczenia lub ręczniku frotte (do papierowego ręcznika mogą się przykleić) i pozostawić w ciepłym, przewiewnym miejscu na kilka dni, aby dobrze przeschły.
  • Kiedy nasiona będą już całkiem suche (nie mogą zawierać wilgoci ani resztek miąższu, gdyż podczas przechowywania spleśnieją), przesypuje się je do papierowej torebki, opisuje, uwzględniając datę zbioru i cechy charakterystyczne odmiany, i umieszcza w ciemnym przewiewnym miejscu, chronionym zarówno przed mrozem, jak i gorącem.

Przechowywanie zebranych nasion pomidorów

Nasion nigdy nie wolno przechowywać w szczelnych pojemniczkach, bo bez dostępu powietrza mogą spleśnieć. Nie można też narażać ich na działanie wysokich bądź niskich temperatur, wilgoci lub słońca, bo niekorzystne warunki przechowywania mogą negatywnie wpłynąć na ich jakość (nasiona mogą zapleśnieć lub stracić zdolność kiełkowania).

Przeczytaj też:

Beszamel: Pomidory – dlaczego są takie zdrowe?

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory
Nasi Partnerzy polecają