Czy róże pnące przycina się jesienią? Kiedy ciąć róże pnące i jak to zrobić?
Wszystkie róże wymagają regularnego cięcia dla obfitego kwitnienia, także róże pnące, które przycina się nieco słabiej niż inne, jednakże nawet w tym przypadku wskazana jest systematyczność. Kiedy i jak ciąć róże pnące? Czy róże pnące przycina się jesienią?
Spis treści
- Dlaczego róże pnące trzeba przycinać?
- Wiosenne cięcie róż pnących – jak wykonywać zabieg?
- Letnie cięcie róż pnących
- Czy róże pnące przycina się jesienią?
- Jesienne cięcie róż pnących
- O czym pamiętać podczas cięcia i po cięciu róż?
Dlaczego róże pnące trzeba przycinać?
Głównym celem cięcia róż pnących jest pobudzanie do corocznego, obfitego kwitnienia. Co kilka lat krzewy przycina się dla kontrolowania rozrostu. Regularnie wykonuje się cięcie prześwietlające. Dzięki temu rośliny nie tylko atrakcyjnie wyglądają (są zadbane i eleganckie), lecz jednocześnie zmniejsza się ryzyko występowania chorób grzybowych, którym sprzyja nadmierne zagęszczenie liści i pędów, wolniejsze schnięcie po deszczach, itp. W przypadku występowania chorób czy nawet uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki (oszpecenie pędów) wykonuje się cięcie sanitarne.
Wiosenne cięcie róż pnących – jak wykonywać zabieg?
Róże pnące dzielą się na ramblersy, które kwitną obficie na pędach zeszłorocznych oraz róże typu climbers, wykształcające kwiaty na pędach zeszłorocznych i tegorocznych. Powtarzają kwitnienie.
Metoda cięcia zależy od tego, do jakiej grupy należy dana odmiana róży.
- Róże ramblersy przycina się lekko, w zasadzie przeprowadza się jedynie cięcie sanitarne. Polega na usunięciu pędów przemarzniętych i zaschniętych, a także na skróceniu pędów uszkodzonych. Ponadto można wyciąć słabe pędy, które wrastają do wnętrza krzewu. Nie przycina się pozostałych, zdrowych i silnych pędów. Nadgorliwie przeprowadzany zabieg może spowodować słabe kwitnienie lub brak kwitnienia w danym sezonie.
- Róże climbersy mocniej przycina się wiosną. Zwykle usuwa się 1-2 najstarsze pędy, a oprócz tego pędy, które są słabe i uszkodzone. U pozostałych pędów skraca się wszystkie rozgałęzienia, nad 2-5 pąkiem.
Letnie cięcie róż pnących
- U róż ramblers solidniejsze cięcie (np. prześwietlające) wykonuje się wykonuje się latem, już po kwitnieniu.
- U climbersów letnie cięcie jest słabe, jedynie usuwa się pędy, które powodują nadmierne zagęszczenie krzewu. Zabieg można określić jako korygujący.
W obu przypadkach warto na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany, to pobudza rośliny do dłuższego kwitnienia.
Autor: GettyImages
Które róże pnące kwitną cały sezon?
Czy róże pnące przycina się jesienią?
Jesienią nie przeprowadza się typowego cięcia u róż, także pnących. Zabieg ten wiąże się z uszkadzaniem tkanek i potrzebą regeneracji, co może zmniejszać mrozoodporność. To istotne, zwłaszcza, że krzewy róż w różny sposób zabezpiecza się przed mrozem (m.in. przez kopczykowanie).
- Zbyt wcześnie wykonany jesienny zabieg cięcia mógłby spowodować, że roślina wytworzy nowe przyrosty jeszcze w danym roku. Będą słabe i podatne na uszkodzenia, np. mrozowe.
- Z kolei zbyt późne przeprowadzone cięcie powoduje, że odkryte, „żywe”, niezagojone rany na pędach są narażone na mróz. Skutek podobny jak powyżej. W dodatku jesień to okres częstych opadów, co ułatwia patogenom rozprzestrzenianie się.
Jesienne cięcie róż pnących
Jesienne cięcie róż pnących to po prostu usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu roślina nie tylko wygląda estetyczniej, lecz jednocześnie nie traci niepotrzebnie energii niezbędnej do wykształcenia owocostanów i zawiązania nasion.
Prace zaleca się wykonywać przy bezdeszczowej pogodzie, najlepiej po południu, gdy jest mniej wilgotno. Do cięcia wystarczy sekator jednoręczny.
O czym pamiętać podczas cięcia i po cięciu róż?
Róże są dość podatne na choroby grzybowe. W porównaniu z innymi popularnymi krzewami ozdobnymi takie problemy występują u nich częściej. Dlatego podczas cięcia należy pilnować higieny.
- Narzędzia (sekator, nożyce) powinno się przed i po wykonanej pracy zdezynfekować preparatem odkażającym bądź alkoholem.
- Rany po cięciu (na grubszych pędach) zaleca się posmarować maścią ogrodniczą. W uprawie roślin warto przyjąć zasadę: po pierwsze – nie szkodzić.
Oprócz regularnego przycinania róż pnących nie można zapomnieć o podwiązywaniu pędów. Róże pnące utrzymują się co prawda na podporach, jednakże nie są stabilne. Silne opady czy wiatr mogą spowodować opadanie i deformacje (lub złamania pędów). Podwiązuje się je delikatnie (np. sznurem), bez ściskania. Trzeba wziąć pod uwagę, że z upływem czasu pędy róż przyrastają na grubość. Pędy najlepiej podwiązywać, aby rosły ukośnie lub w pozycji poziomej, to pobudza mocniejsze zawiązywanie pąków kwiatowych.
Oprócz ochrony przed mrozem, cięcie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym u róż. Prawidłowo przeprowadzony sprawia, że krzewy są zdrowe i prezentują się pięknie. Jednocześnie w tym obszarze można popełnić dużo błędów, a rezultaty okazują się odwrotne od oczekiwanych.
Przeczytaj też: Błędy w uprawie róż - czego nie lubią róże? Czego należy unikać, aby róże pięknie kwitły!