Czarne muszki na pomidorach to sygnał ostrzegawczy! Musisz natychmiast działać, aby nie stracić plonu

2023-06-29 9:30

Posadziłeś pomidory i liczysz na obfite plony? Uważaj na czarne muszki na pomidorach. Nie każdy wie, że to sygnał ostrzegawczy. Same owady nie szkodzą roślinie, ale składają jaja z których wylegają się żarłoczne pasożyty, które niszczą całe plantacje. Dlatego, nie zwlekaj i pozbądź się niechcianych gości tanimi, domowymi sposobami.

Czarne muszki na pomidorach
Autor: getty images Czarne muszki na pomidorach to ostrzeżenie

Spis treści

  1. Czarne muszki na pomidorach to ziemiórki
  2. Jak larwy czarnych muszek niszczą plantacje pomidorów?
  3. Jak rozpoznać, że larwy ziemiórki żerują?
  4. Czarne muszki na pomidorach - domowe sposoby zwalczania

Czarne muszki na pomidorach to ziemiórki

Ziemiórki to ciemne muchówki o smukłym ciele (2-4 mm długości) i długich nogach. Trochę przypominają muszki owocówki.

Dorosła muszka nie jest dla pomidorów zagrożeniem, ale jej obecność świadczy o tym, że w glebie są żarłoczne larwy. To one niszczą plantacje. Larwy ziemiórki są cienkie i długie (około 7 mm). Mają przezroczyste ciało oraz czarną główkę. Samica ziemiórki składa jaja w wilgotnej glebie. Larwy wylegają się po kilku dniach.

Jak larwy czarnych muszek niszczą plantacje pomidorów?

Ziemiórki uwielbiają ciepło i wilgoć, dlatego często spotykamy je w szklarniach i tunelach z pomidorami. Panują w nich idealne warunki do rozwoju ziemiórek oraz składania przez nie jaj. Ale to, że larwy ziemiórek są w glebie nie powoduje jeszcze zamierania roślin. Zagrożeniem są wtedy, kiedy dochodzi do przesuszenia gleby. Dlaczego?

Larwy ziemiórki żerują korzystając z materii organicznej zawartej w glebie póki jest w niej wilgoć. Jednak wystarczy 1-2 dni suszy, a larwy ziemiórek natychmiast zaczynają szukać pożywienia, które będzie zawierało wodę. Zazwyczaj są to korzenie, szyjki korzeniowe i niezdrewniałe pędy np. pomidorów. Najbardziej zagrożone są młode rośliny.

Larwy ziemiórek potrafią zniszczyć całe plantacje pomidorów w gruncie, gdyż "pod chmurką" ziemia szybciej wysycha. W szklarniach i tunelach wilgoć dłużej się utrzymuje, ale i tu nie można dopuszczać do przesuszenia gleby.

Ziemiórki rozmnażają się bardzo szybko, a w połączeniu z suszą to prawdziwa plaga, która może doprowadzić do całkowitego zniszczenia roślin.

Jak rozpoznać, że larwy ziemiórki żerują?

Kiedy widzimy, że krzaczek pomidora żółknie, brązowieje i zamierania, sprawdźmy czy w pobliżu nie ma czarnuch muszek. Jeżeli je zauważymy, bardzo prawdopodobne, że larwy ziemiórek zaczęły swoją działalność. Wtedy właśnie, na skutek podgryzania korzeni przez larwy, rośliny obumierają z powodu utraty zdolności do pobierania wody i składników pokarmowych.

Czarne muszki na pomidorach - domowe sposoby zwalczania

Aby nie stosować chemii i pozbyć się ziemiórek, można wypróbować domowy wyciąg.

Przepis:

  • ząbek czosnku zalać litrem ciepłej wody,
  • pozostawić na 4-5 godzin.

Uzyskanym płynem (wyciągiem) należy podlać roślinę. Zabieg warto powtarzać kilkakrotnie, bo dorosły osobnik składa jaja w ziemi po 4-7 dniach.

Przy niewielkich plantacjach można też zastosować pułapkę wodną, podobnie jak na muszki owocówki: na ¾ szklanki wody, wlać łyżkę octu jabłkowego, trochę cukru, płynu do mycia naczyń i kurkumę – aby mikstura uzyskała żółty kolor. Pułapkę należy postawić np. w małym tunelu. W ten sposób możemy wyłapać muszki, które składają jaja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.