Co zrobić, by trawa pampasowa dobrze przezimowała w ogrodzie? Jak ją zabezpieczyć przed mrozem?
Trawa pampasowa niezbyt dobrze radzi sobie z mrozem i bez odpowiedniego okrycia może nie przetrwać zimy w ogrodzie. Podpowiadamy, kiedy i jak zabezpieczyć trawę pampasową przed nastaniem zimy.
Spis treści
- Jak wybrać w ogrodzie najlepsze miejsce dla trawy pampasowej?
- Kiedy zabezpieczyć trawę pampasową na zimę?
- Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?
- Kiedy zdjąć zimowe osłony z trawy pampasowej?
- Zimowanie trawy pampasowej uprawianej w donicach
Wśród licznych gatunków traw ozdobnych uprawianych w naszych ogrodach znajdziemy takie, które należy zabezpieczyć przed mrozem. Do tej grupy należy trawa pampasowa, która na dobre zagościła w naszych ogrodach, a to za sprawą swoich niezwykle efektownych kwiatostanów.
Jak wybrać w ogrodzie najlepsze miejsce dla trawy pampasowej?
Ze względu na to, że trawa pampasowa charakteryzuje się słabą mrozoodpornością, należy wybrać dla niej w ogrodzie stanowisko słoneczne, ciepłe oraz osłonięte od wiatrów. Świetne jest miejsce przy nasłonecznionej ścianie domu, ceglanym murze lub drewnianym płocie. Idealna jest wystawa południowo-zachodnia, dzięki której rośliny mają zapewnione słońce przez większą część dnia.
Dobrze jest posadzić trawę pampasową na podwyższeniu lub wzniesieniu, dodatkowo zapewniając dobry drenaż (np. ze żwiru). Zapewni to odprowadzanie nadmiaru wody opadowej, a to ważne, ponieważ zimą dla trawy pampasowej niezwykle groźna jest zalegająca wokół korzeni woda - prowadzi ona do szybkiego gnicia podstawy kępy i zamierania rośliny nawet wtedy, gdy temperatura spada zaledwie do kilku stopni poniżej zera.
Najpiękniejsze trawy ozdobne - niskie i wysokie. Jakie wybrać, jak uprawiać, z czym łączyć?
Autor: GettyImages
Jeszcze okazalej trawa pampasowa będzie się prezentować, jeśli posadzimy kilka egzemplarzy obok siebie
Kiedy zabezpieczyć trawę pampasową na zimę?
Do zabezpieczania trawy pampasowej zabierzmy się jesienią, ale dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera i utrzymuje się na tym poziomie kilka dni. Jeśli okryjemy trawę zbyt wcześnie, to roślina mogłaby ulec tzw. zaparzeniu, co w konsekwencji może doprowadzić do zagniwania pędów.
Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?
Liście trawy pampasowej należy zebrać w pęk i związać go sznurkiem (najlepiej jutowym) - w jednym lub w dwóch miejscach (to zależy od wysokości rośliny). Następnie okrywamy część nadziemną matą słomianą lub białą agrowłókniną (zimową). Do osłony trawy nie wolno stosować żadnej folii, ponieważ materiał ten nie przepuszcza ani powietrza, ani wody, przez co roślina po prostu się zaparzy! Materiał okrywający musi być przepuszczalny i umożliwiać odpowiednią cyrkulację powietrza.
Koniecznie trzeba też okryć korzenie trawy pampasowej. Robimy to usypując u podstawy rośliny kopczyk o wysokości 20-30 cm z suchych liści, trocin, torfu lub kory sosnowej.
Kiedy zdjąć zimowe osłony z trawy pampasowej?
Zimowe osłony zdejmujemy z trawy pampasowej wiosną, gdy minie już niebezpieczeństwo silniejszych przymrozków i ziemia rozmarznie. Po zdjęciu osłon przycinamy suche pędy trawy przy samej ziemi. Przeczytaj więcej o cięciu traw ozdobnych.
Zimowanie trawy pampasowej uprawianej w donicach
Trawę pampasową uprawianą w donicach należy przenieść na zimę do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia (na przykład do piwnicy lub garażu z oknem). Podczas zimowania trzeba pamiętać o sporadycznym podlewaniu rośliny, by nie dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża.
Przeczytaj też: Rozmnażanie traw ozdobnych przez podział – zrób to wiosną! Kiedy i jak dzielić trawy?
Autor: GettyImages
Trawy ozdobne przygotowane do zimowania