Ogrodzenia metalowe z siatki ogrodzeniowej. Montaż siatki ogrodzeniowej

2012-03-22 12:17

Metalowe ogrodzenia cieszą się niesłabnącą popularnością. Jedymi z najczęściej montowanych są ogrodzenia z siatki ogrodzeniowej. Siatka ogrodzeniowa - montaż ogrodzenia z siatki.

Do ogrodzeń metalowych należą też te budowane z siatki ogrodzeniowej. Mogą być rozwiązaniami systemowymi – od jednego producenta kupuje się siatkę o wybranym wzorze i dopasowane do niej słupki wraz z elementami łączącymi – albo zestawianymi indywidualnie z akcesoriami kupowanymi oddzielnie.

Ogrodzenie z siatki ogrodzeniowej

Siatka ogrodzeniowa może być pleciona – z tradycyjnymi oczkami o wielkości 50 x 50 mm lub 60 x 60 mm – i zgrzewana: z oczkami prostokątnymi o wielkości 51 x 102 mm. Plecioną robi się z drutu grubości 2,8-3,1 mm, sprzedawana jest w rolkach długości 15 i 25 m i wysokości od 1 do 2,5 m. Natomiast siatkę zgrzewaną robi się z drutu grubości 2-2,5 mm, sprzedawana jest w rolkach długości 10 i 25 m i wysokości od 0,4 do 2 m. Oba rodzaje siatki dostępne są z powłoką z tworzywa sztucznego, najczęściej w kolorze zielonym, ale jest też brązową, srebrną, przezroczystą.

>>Przeczytaj więcej o siatce ogrodzeniowej: Kiedy sprawdzi się siatka ogrodzeniowa? Montaż i cena

Ogrodzenie metalowe: montaż ogrodzenia z siatki

Montując siatkę, należy się stosować do zaleceń jej producenta i dokupić elementy montażowe: napinacze, drut wiązałkowy i naprężający oraz pręty napinające.Słupki montuje się co 2,3-2,5 m, początkowy i końcowy podpierając ukośnymi zastrzałami. Jeżeli ogrodzenie jest długie, w ten sposób podpiera się także słupki pośrednie. Zastrzały przenoszą na grunt obciążenie od naciągu drutu naprężającego. Aby ogrodzenie się nie przewróciło, zastrzały muszą być umieszczone w linii ogrodzenia. Po jej ustaleniu wykopuje się dołek fundamentowy pod pierwszy słupek, wstawia się go do środka, a dołek wypełnia betonem. Po sprawdzeniu poziomnicą położenia słupka beton się zagęszcza i do słupka przykręca śrubami zastrzał, którego dolną część również zatapia się w fundamencie. Na dole oraz pośrodku pierwszego i ostatniego słupka mocuje się napinacze, a w słupkach pośrednich uchwyty, przez które przewleka się drut naprężający.W pionowe oczka brzegu siatki wkłada się drut napinający i mocuje drutem wiązałkowym do narożnego słupka lub zawiesza na specjalnych hakach. Siatkę rozwija się na całej długości ogrodzenia, jej rolkę kończąc również prętem napinającym i do ostatniego słupka mocując ją drutem wiązałkowym.Słupki metalowe mogą mieć dowolny przekrój dopasowany do wyglądu przęseł.Dolne i górne końcówki siatki odgina się, nawleka drut naprężający i ponownie zagina. W niektórych rozwiązaniach w górnej krawędzi ogrodzenia można zamocować poziomy pręt usztywniający siatkę. Montaż siatki zgrzewanej jest prostszy. Potrzebujemy do niego klipsów stalowych, szczypców zginających i napinacza. Mocuje się ją do słupków, używając grzebienia naciągającego i napinacza. Dzięki temu siatkę można równomiernie naciągnąć. Jeśli po naciągnięciu okaże się, że oczka mają różną wielkość, można je wyrównać szczypcami, zaginając poziome druty i powiększając karby.

Renowacja ogrodzenia metalowego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie